Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TEKO- TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke košická tepláreň 17. februára 2011. Foto:TASR/František Iván
12. októbra 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Ústavný súd dal skôr za pravdu veľkým teplárom

Skupina 47 poslancov namietala na Ústavnom súde SR súlad ustanovení zákona o tepelnej energetike, ktoré sprísnili podmienky pre ukončenie odberu zo systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT) s ústavou a Dohovorom o ľudských právach. Občania sa tým podľa nich stali nevoľníkmi vo vzťahu k veľkým dodávateľom tepla.

Plénum ÚS ale nevyhovelo ich návrhu vyhlásiť za protiústavnú časť novely zákona o tepelnej energetike z mája 2014, ktorou sa zaviedla podmienka podľa ktorej ten, kto si chce vybudovať vlastnú kotolňu, potrebuje súhlas pôvodného dodávateľa tepla.

Ústavný súd naopak zrušil jednorazovú náhradu za vecné bremeno pre vlastníkov, ktorí sú na svojich pozemkoch povinní strpieť stavbu rozvodov tepla. Výstavbu rozvodov tepla je totiž treba pokladať za nútené obmedzenie vlastníkov na dlhý, aj keď na vopred presne neurčiteľný čas, a jednorazová náhrada podľa súdu nezohľadňuje povahu a dĺžku trvania tohto obmedzenia. Teplári by tak mali vlastníkom pozemkov platiť periodicky.

Rozhodovanie sudcov vôbec nebolo jednoduché a trvalo pomerne dlho. Odlišné stanoviská k rozhodnutiu súdu v prvej časti pripojili sudcovia Milan Ľalík, Jana Baricová aj predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, v druhej časti zase Lajos Mészáros, Marianna Mochnáčová a Rudolf Tkáčik.

Regulácia namiesto odpájania?

Asociácie združujúce veľké teplárne argumentujú tým, že im zákon pri odpájaní neprisúdil žiadne právo veta. Ako vlastník sústavy dodávateľ poskytuje záväzné stanovisko, ktoré však v prípade rozporu medzi záväznými stanoviskami podlieha preskúmaniu ministerstva.

Odpájanie od CZT považujú teplári za nesystémové, s negatívnymi vplyvom malých kotolní na životné prostredie aj na hospodárnosť sústav.

Na rozdiel od trhu s elektrinou či plynom nie je dodávka tepla na Slovensku liberalizovaná. Sústavy tepelných zariadení majú lokálny charakter a nie sú vzájomne prepojené. Odberatelia si teda nemôžu vybrať dodávateľa z inej sústavy a ich jedinou nepriamou konkurenciou je výstavba individuálneho zdroja tepla odberateľom. Regulačný úrad tvrdí, že na takomto trhu je najlepším opatrením proti zneužívaniu monopolného postavenia zo strany miestnych teplární a na ochranu odberateľov dôsledná cenová regulácia vo forme stanovenia maximálnej ceny tepla.

© TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.