Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zateplenie dotacie izolácia
Foto: ilustračné, GettyImages
15. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Verejné budovy budú môcť využiť podporu na energetické opatrenia

Budovy vo vlastníctve alebo správe štátu a samospráv budú môcť využiť podporu na rýchle energetické opatrenia z Plánu obnovy a odolnosti SR. Výzvu na predkladanie projektov vyhlási Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 3. mája 2024.

Pripravili sme novú a zjednodušenú formu pomoci na čiastkovú obnovu budov. Podporené budú osvedčené rýchlo realizovateľné opatrenia, ktoré pomôžu verejným budovám znížiť spotrebu a zároveň účty za energie. Na tento účel je v Pláne obnovy a odolnosti vyčlenených 20 miliónov eur,“ povedala Ľubica Šimková, generálna riaditeľka SIEA a dodala, že finančné prostriedky sú určené na výmenu okien a dverí, zateplenie strechy a podlahy nevykurovaného podkrovia, modernizáciu osvetlenia, inštaláciu termostatických hlavíc a slnečných kolektorov.

Šimková doplnila, že podporu bude možné využiť na zníženie spotreby energie napríklad v obecných, mestských, okresných úradoch a v budovách VÚC, ministerstiev, súdov, polície, armády ale aj vo väzniciach a požiarnych staniciach. Minimálna výška príspevku je 100-tisíc eur.

Maximálny príspevok bude závisieť od celkovej podlahovej plochy budovy a rozsahu realizovaných opatrení. Žiadosti bude možné predkladať od 3. júna 2024. Všetky podmienky na poskytnutie finančných prostriedkov je nutné splniť najneskôr ku dňu predloženia žiadosti, jednou z jej príloh je aj uzatvorená zmluva alebo objednávka s dodávateľom.

SIEA je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. SIEA poskytuje špecializované činnosti v oblasti energetiky a inovácií, pôsobí ako sprostredkovateľský orgán a implementačná agentúra pre štrukturálne fondy EÚ a zároveň plní úlohy technologickej agentúry.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.