Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko zastavilo dodávky kontaminovanej ruskej ropy
Foto: Slovnaft
23. apríla 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bratislavskú rafinériu Slovnaft čaká odstávka, preinvestuje 130 miliónov eur

Spoločnosť Slovnaft začne v polovici budúceho týždňa jarnú časť generálnych revízií. Pôjde o prvé revízie odvtedy, ako rafinéria spracúva väčší podiel alternatívnych druhov rôp, čo si vyžaduje ďalšie investície do projektov.

Celkové investície Slovnaftu v rámci generálnych revízií presiahnu 130 miliónov eur. Ako informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár, rafinérii to zabezpečí väčšiu flexibilitu v spracovaní rôznych typov rôp.

Odstavených bude postupne 25 výrobných jednotiek, z toho 22 v jarnej fáze. Ich opätovný nábeh na plnú produkciu je naplánovaný na druhú polovicu júna. Druhá časť generálnych opráv prebehne na jeseň, v septembri a októbri.

Kontrola a údržba

Počas generálnych revízií bude prebiehať rozsiahla kontrola technického stavu a údržba zariadení, výmena opotrebovaných súčastí za nové a pri niektorých aj kompletná modernizácia. Cieľom je zníženie energetickej náročnosti v oblasti výroby ropných produktov a zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti.

Cieľom generálnych revízií je splniť legislatívou nariadené inšpekcie, vyčistiť zariadenia, vymeniť náplne a katalyzátory a vykonať opravy, ktoré nie je možné urobiť počas chodu zariadení. Tieto činnosti sa uskutočňujú pravidelne každých päť rokov tak, aby sa zabezpečil spoľahlivý chod výrobných jednotiek do ďalšej plánovanej odstávky,“ uviedol riaditeľ Výroby spoločnosti Slovnaft Branislav Vinter.

Práce počas generálnych revízií a ich činnosti môže sprevádzať zvýšená hladina hluku, vznik zápachu a prípadné spaľovanie na poľných horákoch. „Cieľom spoločnosti Slovnaft je skrátiť negatívne vplyvy činností ovplyvňujúcich pohodlie obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie na nevyhnutné minimum,“ dodal Molnár s tým, že o vplyve prác na komfort obyvateľov bude spoločnosť Slovnaft priebežne informovať na svojej internetovej stránke.

Slovnaft Montáže a Opravy

Hlavným dodávateľom prác je dcérska spoločnosť Slovnaft Montáže a Opravy, na prácach počas generálnych revízií sa bude v Slovnafte podieľať približne 1 800 externých pracovníkov. „O odstávke časti bratislavskej rafinérie boli zákazníci Slovnaftu vopred informovaní, pričom maloobchodný, ako aj veľkoobchodný trh bude zásobený bez obmedzení,“ konštatoval Molnár.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc na Slovensku. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.