Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
18. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Rozvoj slovenskej energetiky by bol bez zbytočnej byrokracie rýchlejší, zhodli sa odborníci

Byrokracia je hlavnou brzdou slovenskej energetiky. Zhodla sa na tom odborná verejnosť za okrúhlym stolom. Takmer všetci účastníci identifikovali tie isté bariéry rozvoja slovenskej energetiky. Išlo predovšetkým o povoľovacie, administratívne a pripájacie procesy.

Do veľkej miery sa spomínal aj súčasný stav regulačného a investičného prostredia, ktorý vytvára ťažko predvídateľné podmienky, čo odrádza mnohých potenciálnych investorov do slovenskej energetiky.

Európska legislatíva

Väčšina diskutujúcich sa zhodla aj na potrebe dôslednej implementácie európskych smerníc. Len správne implementovaná európska legislatíva bude vhodnou základňou pre rozvoj veternej energie v akceleračných zónach, ale aj mimo nich, či rozvoj geotermálnej energie, prenosových sústav alebo systémov energetických úložísk.

Rovnako sú účastníci presvedčení o potrebe efektívneho využívania dostupných finančných zdrojov, ktoré majú výrazný podiel na rozvoji slovenskej energetiky a to tak v sektore elektroenergetiky, ako aj v teplárenstve,“ uviedol po stretnutí riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

Modernizácia a posilnenie

V neposlednom rade sa pri okrúhlom stole potvrdilo, že modernizácia a posilnenie elektrizačnej sústavy bude základným stavebným kameňom, bez ktorého sa nepohne nielen rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ale ani budovanie ďalšej infraštruktúry a pripájanie nových účastníkov na trhu.

Odznela často opomínaná skutočnosť, že aj na výstavbu sietí sa vzťahujú zdĺhavé povoľovacie procesy, s čím sa spája aj pomalšia výstavba a zvyšovanie kapacít. To nás opäť dostáva k nevyhnutnosti zjednodušenia a skrátenia povoľovania,“ konštatoval Karaba.

Skladba energetického mixu

Zaujímavé výsledky priniesla otázka o samotnej skladbe energetického mixu. Diskutujúci neodmietli potrebu väčšej integrácie OZE do slovenskej energetiky. Viaceré hlasy však upozorňovali na dôležitosť energetickej bezpečnosti a potreby využitia zdrojov a infraštruktúry, ktoré už Slovensko má, predovšetkým v kontexte jadra.

SAPI sa stotožňuje s myšlienkou, že by sa fungujúce jadrové zdroje nemali umelo odstaviť a nahradiť obnoviteľnými zdrojmi. Za problematické už ale vnímame otáznu rentabilitu výstavby nových jadrových blokov, ktorá sa nielen neustále predražuje, ale aj predlžuje. Preto pokladáme za ekonomicky efektívnejšie, aby investície smerovali do výhodnejších obnoviteľných zdrojov a modernizácií sietí, ktoré povedú k zdravšiemu energetickému mixu, kde budú mať v dohľadnej dobe miesto tak OZE, ako aj jadro,“ uzavrel Karaba.

Bariéry rozvoja OZE

V priestoroch zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa v utorok stretli za okrúhlym stolom zástupcovia Úradu vlády SR, ministerstiev hospodárstva a financií, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry SAPI a distribučných spoločností so zástupcami odborných asociácií a firiem pôsobiacimi v oblasti energetiky.

Témou bol energetický mix Slovenska v roku 2030 a bariéry rozvoja OZE. Hovorilo sa aj o opatreniach potrebných pre urýchlenie transformácie slovenskej energetiky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.