Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn vykuraovacia sezona kurenie zasoby
Foto: ilustračné, GettyImages
19. apríla 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinci ponúkli Slovensku uskladnenie plynu v zásobníkoch za výhodné ceny

Ukrajina ponúkla Slovensku uskladňovanie plynu v ich podzemných zásobníkoch plynu za výhodné ceny. Ako informoval po rokovaniach s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, táto ponuka súčasne predpokladá využívanie prepravných kapacít prevádzkovateľa prepravnej siete Eustream aj v smere zo Slovenska na východ. Teda zachovanie tranzitu cez Ukrajinu považuje ÚRSO za výhodné pre obidve strany a podporuje tieto aktivity.

Predseda ÚRSO tiež podporuje iniciatívu ukrajinskej strany na vytvorenie tzv. „Európskeho HUB-u“ ako obchodnej platformy na princípe zapojenia čo najväčšieho počtu obchodníkov za súčasného využívania skladovacích kapacít na území Ukrajiny.

Predseda ÚRSO na rokovaní ponúkol pomoc Ukrajine v rámci realizácie ďalšieho twinningového projektu v oblasti energetiky. Týkal by sa implementácie aktuálnej legislatívy EÚ do ukrajinského energetického prostredia. „Námestník ministra energetiky Ukrajiny ponuku ÚRSO ocenil s tým, že bude v tejto veci bezodkladne inštruovať šéfa ukrajinského regulačného úradu,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Holjenčík zároveň na stretnutí podporil iniciatívu ukrajinskej strany ohľadom problematiky tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu. „Tá je v súlade so zámerom SR, teda aby sa diverzifikovala trasa prepravy zemného plynu z Azerbajdžanu využívaním tzv. Balkánskej trasy,“ dodal Igaz.

Jozef Holjenčík na stretnutí akcentoval aj problematiku záverečného cyklu jadrovej elektrárne a to konkrétne v oblasti rozvoja možnej spolupráce pri skladovaní vyhoreného jadrového paliva. „Mykola Kolisnyk reagoval pozitívne a vyjadril záujem o spoluprácu aj v tejto oblasti. Na stretnutí tiež dominovala vzájomná ochota pre prehlbovanie spolupráce v jadrovom priemysle,“ uzavrel Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.