Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia elektráren výstavba
Foto: ilustračné, pixabay
17. apríla 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Vo svete pribúda čistej energie, vlaňajšok bol rekordným rokom pre veterné zariadenia

V minulom roku bolo vo svete nainštalovaných 117 gigawattov novej kapacity veternej energie. Bol to nárast o 50 % oproti roku predtým, čo znamená, že to bol rekordný rok pre nové veterné projekty. Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú zverejnila Globálna rada pre veternú energiu.

Nárast veterných zariadení „ukazuje, že svet sa v boji proti zmene klímy uberá správnym smerom,“ uvádza sa v správe. Jej autori však varovali, že veterný priemysel musí do roku 2030 zvýšiť svoj ročný rast aspoň na 320 gigawattov, aby splnil záväzok z klimatickej konferencie COP28 strojnásobiť svetovú inštalovanú kapacitu výroby obnoviteľnej energie do roku 2030.

Celosvetová kumulatívna kapacita veternej energie teraz predstavuje 1 021 gigawattov. V roku 2022 bola najaktívnejšou krajinou Čína, pokiaľ ide o nové zariadenia veternej energie. Mala dovedna 65 % nových inštalácií. Za ňou nasledovali USA, Brazília a Nemecko. Tieto štyri krajiny predstavovali v minulom roku dohromady 77 % nových inštalácií na celom svete.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.