Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Severná kórea
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Severná Kórea Foto: Flickr.com/ Ryuugakusei (licencia Creative Commons)
17. mája 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Severná Kórea obnovila stavbu ľahkovodného reaktora v Jongbjone

Satelitné snímky zachytené 30. apríla ukazujú novú výstavbu v hlavnom severokórejskom jadrovom zariadení v Jongbone. Pchongjang je teraz „blízko dokončenia“ ochranného plášťa reaktora, oznámil inštitút pôsobiaci pri Univerzite Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore. Podľa neho ale môže trvať ďalšie dva roky, než bude zariadenie schopné plnej prevádzky.

Správa svedčí o tom, že KĽDR navzdory medzinárodnej kritike pokračuje v snahe o rozšírenie vlastného jadrového programu, podotkol inštitút. KĽDR tvrdí, že reaktor potrebuje, aby uspokojila energetické potreby krajiny, jej vývoj atómových zbraní ale vzbudzuje pochybnosti o skutočných zámeroch stavby.

Pred tromi rokmi Pchongjang vykázal z krajiny inšpektorov OSN a existujú obavy, že izolovaný severokórejský komunistický režim po neúspešnom teste rakety dlhého doletu z minulého mesiaca v tajnosti chystá svoju tretiu jadrovú skúšku.  „Či sú už problémy s raketami a neistota okolo ďalšieho nukleárneho testu akékoľvek, KĽDR pokračuje v stavbe tohto reaktora, ktorý je kľúčovou súčasťou stratégie Pchongjangu rozšíriť svoj jadrový zbrojný arzenál,“ napísal Joel Wit, ktorý pracuje pre inštitút v Baltimore.

Inštitút uviedol, že po rýchlom pokroku v budovaní nového reaktora v roku 2011 boli práce koncom decembra zastavené a stáli až do konca marca 2012. Táto pauza mohla byť spôsobená decembrovým úmrtím dlhoročného vodcu Severnej Kórey Kim Čong-ila alebo jednoducho len nepriaznivým zimným počasím.

V decembri 2010 Severná Kórea predstavila americkým expertom vyspelé zariadenie na obohacovanie uránu, ktoré by podľa KĽDR malo dodávať palivo pre reaktor po jeho dokončení. Objekty údajne skutočne vyzerali pripravené pre civilné využívanie atómovej energie. Niektorí odborníci ale varovali, že reaktor by mohol v budúcnosti slúžiť k produkcii plutónia a v ďalších zariadeniach by sa mohol vyrábať vysoko obohatený urán určený pre jadrové zbrane.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.