Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dušan Randuška - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Dušan Randuška
11. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dušan Randuška: Polovica plynu sa v EÚ obchoduje na trhu

Zmeny v roku 2012

V roku 2012, po prvý raz za posledných 30 rokov, poklesol obchod so skvapalneným zemným plynom (LNG). Ide o dôsledok poklesu dopytu po plyne v Európe, rastu spotreby v samotných producentských krajinách a tiež aj o dôsledok rozvoja bridlicového plynu a zvyšujúcej sa energetickej nezávislosti USA, vyhlásil Dušan Randuška (SPP) na minulotýždňovej Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ).

Rok 2012 bol podľa neho špecifický aj tým, že v exporte do Európy predbehlo Nórsko tradičného dodávateľa – Rusko. Randuška spresnil, že negatívny vplyv na vývoz ruského plynu do Európy mal tiež znížený dopyt spôsobený hospodárskym útlmom.

Zaujímavosťou je, že v minulom roku sa už zhruba polovica zemného plynu v krajinách EÚ obchodovala nie cez dlhodobé kontrakty, ale na trhu. Podľa Randušku ide o dôsledok intenzívneho rozvoja najmä spotových trhov.

Výsledok zmien za ostatnú dekádu je, že zo zemného plynu ako „fuel of choice“ sa v Európe stalo palivo, z ktorého nie je ekonomické vyrábať elektrickú energiu. V Európe sa v tomto období neprevádzkuje zhruba 30 – 40 GW inštalovaného výkonu paroplynových cyklov. Inými slovami, produkcia elektriny zo zemného plynu sa prepadla o 19 percent a do popredia sa opätovne dostáva produkcia z uhlia, čo má zásadný vplyv na produkciu emisií oxidov uhlíka.

Vplyvy na plynárenstvo v roku 2013

Aj v roku 2013 pokračuje rast dopytu po zemnom plyne v Ázii a i inde vo svete. Paradoxne jediným regiónom, v ktorom dopyt po plyne klesá, sú krajiny Európskej únie, zdôraznil Randuška.

V Európe sa z celkového ročného objemu spotreby 470 bcm viac ako polovica (240 bcm) obchoduje s cenou, ktorá je tvorená na trhu (gas-to-gas). Napriek prudkému rozvoju spotových trhov v ostatnom období, z prieskumu Energy Risk a Baringa Partners vyplýva, že 40 % manažérov energetických spoločností si stále myslí, že k úplnému zrušeniu indexácie cien plynu na ropu v Európe nedôjde.

Pre porovnanie, ceny zemného plynu sú na jednotlivých trhoch vo svete v roku 2013 výrazne odlišné. Najlacnejší plyn sa obchoduje na severoamerickom trhu – v obchodnom bode Henry Hub s cenou okolo 10 EUR/MWh. Nasleduje európsky trh s britským obchodným bodom NBP a cenou okolo 25 EUR/MWh. Najdrahší plyn sa obchoduje na japonskom trhu, kde sa cena pohybuje okolo hladiny 43 EUR/MWh.

Bridlicový plyn v USA

Plyn z bridlíc nie je pre severnú Ameriku len novým nekonvenčným zdrojom, ale je i významnou hospodárskou otázkou. Randuška uviedol, že do roku 2012 toto nové odvetvie prispelo do amerického HDP sumou 284 mld. USD, vytvorilo 2,1 mil. nových pracovných príležitostí a disponibilný príjem zvýšilo o 1,2 tis. USD na osobu.

V súčasnosti sa pripravujú 3 projekty na export skvapalneného plynu (LNG) z USA, pričom prvý z nich by sa mal spustiť do prevádzky v roku 2015. Po spustení všetkých troch bude exportná kapacita predstavovať do 60 bcm ročne. Očakáva sa tiež významný vplyv na ceny zemného plynu v EÚ.

Prognózy pre bridlicový plyn v USA sú optimistické. Do roku 2025 sa predpokladá, že príspevok odvetvia k HDP dosiahne 533 mld. USD, odvetvie vytvorí do daného času 3,3 mil. pracovných miest a disponibilný príjem zvýši o 3,5 tis. USD na osobu.

Na záver Dušan Randuška zhrnul, že i napriek rozvoju spotových trhov a bridlicovej revolúcii v USA ostáva pre Európu kľúčovým najmä ruský plyn. Súčasne je dôležitým faktom záujem Gazpromu o ázijský trh, pričom rokovania s Čínou sú už v pokročilej fáze. Z hľadiska budúcnosti, ak si má Rusko zachovať konkurencieschopný objem dodávok plynu na európsky trh, bude potrebné investovať do otvárania nových ložísk a ťažby, uzavrel.

Názory Dušana Randušku (Slovenský plynárenský priemysel, a.s.) odzneli na Jesennej konferencii SPNZ, ktorá sa konala v dňoch 3. – 4. októbra 2013 vo Vysokých Tatrách. Slovenský plynárenský a naftový zväz si počas konferencie pripomenul 20. výročie od svojho založenia.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.