Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie Západoslovenská distribučná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. apríla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Západoslovenská distribučná je pripravená na prísne veľkonočné opatrenia, zaistila plynulú distribúciu elektriny

Technickí pracovníci dostali od zamestnávateľa potvrdenie o tom, že práce vykonávajú v rámci celého distribučného územia spoločnosti a sú pripravení poskytnúť zákazníkom v tejto náročnej dobe istotu bezpečnej a neprerušovanej dodávky elektriny,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Západoslovenskí energetici zabezpečili aj dispečerské riadenie, nakoľko dispečeri zodpovedajú za chod distribučnej sústavy, teda riadia jej prevádzku. Západoslovenská distribučná má štandardne dve riadiace centrá s nepretržitou prevádzkou, ktoré sa nachádzajú v Bratislave a Nitre, teraz k nim pribudlo tretie v Trnave.

Izolovaní pracovníci

Pracovníci dispečingu sú izolovaní od ostatných pracovníkov, aby bola zabezpečená ich ochrana pred nákazou v maximálnej možnej miere. Pripravujú sa aj na situáciu, že by sa opatrenia ešte sprísnili, a boli by nútení zostávať na pracovisku nepretržite aj dlhšiu dobu,“ dodala Dobošová.

Distribučná spoločnosť už niekoľko týždňov vykonáva výlučne práce, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie nepretržitej dodávky elektrickej energie. Plánované odstávky, o ktorých boli občania vopred informovaní, sa až do odvolania rušia, s výnimkou prác na odstránenie havarijného stavu. Ak zákazník dostal informáciu o odstávke a chce si preveriť, či bude naozaj realizovaná, môže si aktuálny stav overiť dva, tri dni pred termínom avizovanej odstávky.

Opatrenia spoločnosti

K tomuto opatreniu spoločnosť pristúpila preto, aby neobmedzovala ľudí, ktorí sú doma v dobrovoľnej alebo nedobrovoľnej karanténe, alebo pracujú z domu cez vzdialené prístupy. Zároveň je potrebné mať vytvorené kapacity na zabezpečenie plynulej dodávky elektrickej energie aj v prípade, že by sa situácia zhoršila,“ spresnila Dobošová.

V spoločnosti podľa nej každodenne zasadá krízový štáb, ktorý podrobne monitoruje situáciu. Spolupracuje s políciou na umožnení hladkej dopravy našich pracovníkov na miesta výkonu práce.

Naši kolegovia v teréne musia byť, podobne ako požiarnici či lekári, pripravení zasiahnuť za každých okolností. Aj napriek zložitej situácii v ktorej sa nachádzame, sa našim technikom darí zabezpečovať plynulú distribúciu elektrickej energie a prípadné poruchy sú odstraňované bez zdržania. Sme v súčasnosti pripravení na to, aby sme aj v prípade zhoršenia situácie a vyhlásenia krízového stavu, zaistili udržateľný prevádzkový režim a nepretržitú dodávku elektrickej energie. Pre prípad krízového vývoja sú pripravené redundantné pracoviská, záložné tímy a prostriedky,“ konštatoval predseda predstavenstva ZSD Tomáš Turek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.