Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie Stredoslovenská distribučná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. apríla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Stredoslovenskí energetici chcú udržať funkčnú sústavu za každú cenu

V prípade zlyhania distribučnej siete by boli podľa spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) následky fatálne.

Elektrinu potrebujú nielen pľúcne ventilátory, ale celé nemocnice, obchodné reťazce, zásobovanie, bezpečnostné zložky, ale aj čerpacie stanice a vodárne. Našu spoločnosť už stáli mimoriadne opatrenia do 300-tisíc eur a náklady ešte porastú,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Z hľadiska prevádzky a poruchovosti spoločnosť podľa neho zatiaľ nezaznamenala žiadny významný rozdiel oproti bežnému režimu.

Krízový scenár

Stredoslovenská distribučná sa pripravuje aj na krízový scenár, keď bude potrebné úplne uzavrieť dispečingy pred vonkajším svetom a operátori budú musieť zostať v karanténe na pracovisku.

Vieme im zabezpečiť zásobovanie potravinami aj ďalšími potrebnými vecami. Z našich rekreačných zariadení sme doviezli postele či chladničky a zabezpečili výbavu na to, aby tam mohli v prípade núdze stráviť nevyhnutný čas v absolútnej izolácii a ďalej riadiť sústavu,“ priblížil predseda krízového štábu SSD Ľubomír Kollárik.

Izolácia pracovníkov

Časť dispečerov pracuje v Žiline, druhá časť v záložnom dispečingu na inom mieste. „Snažíme sa ich čo najviac izolovať. Nesmú používať verejnú dopravu, pracovisko si pravidelne dezinfikujú, dostali germicídne žiariče na čistenie vzduchu, ale aj bežné ochranné prostriedky. Dokonca sme pristúpili k stavebným úpravám priestorov, aby sme ich maximálne ochránili,“ konkretizoval prijaté opatrenia Kollárik.

Ovládanie elektrickej siete na strednom Slovensku prebieha za normálnych okolností spoza počítačov centrálneho dispečingu v Žiline. Tím špeciálne vyškolených odborníkov sa strieda v nepretržitej službe za monitormi so zložitými schémami.

Akákoľvek chyba by znamenala výpadok elektriny pre pomerne veľkú oblasť alebo v horšom prípade ohrozenie zdravia a životov. Napríklad ak na niektorom z vedení prebieha údržba či oprava,“ doplnil Gejdoš.

Zasadnutia krízového štábu

V Stredoslovenskej distribučnej už od začiatku mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom pravidelne zasadá krízový štáb. Podrobne analyzuje vývoj udalostí a priebežne sa im podľa potreby prispôsobuje.

Utlmili sme všetky plánované práce, či už investičné alebo údržbové, pri ktorých by bolo nevyhnutné vypínať elektrinu pre väčší počet odberných miest alebo na dlhší čas. Poruchy odstraňujeme v štandardnom režime, ale za prísnych bezpečnostných opatrení. V naliehavých prípadoch, ak je ohrozená prevádzka alebo bezpečnosť, vypíname vedenia v nutnom rozsahu a čase potrebnom na vyriešenie problému,“ skonštatoval riaditeľ divízie prevádzky a údržby SSD Radomír Rajčáni.

Rozloženie skupín

Výhodou SSD v tejto zložitej situácii je rozloženie jednotlivých pracovných skupín elektrikárov po celom území stredného Slovenska. Ide o stovky mužov. Vďaka tomu sú schopní pracovať bez vzájomného kontaktu a v prípade potreby, napríklad karantény jedného z tímov, sa môžu zastúpiť.

Ak by prišlo k nejakej mimoriadnej situácii, napríklad veternej kalamite, naše čaty sú nepretržite pripravené zasiahnuť. Zbalia si rúška, respirátory, dezinfekčné prostriedky a vyrazia do terénu,“ uzavrel Rajčáni.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.