Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nicholas Hartnett, owner of Pure Power Solar, secures solar panel on the roof of a home in Frankfort, Ky., Monday, July 17, 2023. Since passage of the Inflation Reduction Act, it has boosted the U.S. transition to renewable energy, accelerated green domestic manufacturing, and made it more affordable for consumers to make climate-friendly purchases, such as installing solar panels on their roofs
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Michael Conroy
11. augusta 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

O dotáciu na malé OZE budú môcť žiadať aj bratislavské domácnosti, očakáva sa obrovský záujem

Dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa zrejme dočkajú aj domácnosti žijúce v Bratislavskom kraji. V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam by mali mať teda už aj domácnosti zo západu našej krajiny možnosť uchádzať sa o dotáciu na fotovoltické panely, slnečné kolektory či kotly na biomasu.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje ďalšie kolo projektu Zelená domácnostiam odštartovať už v septembri tohto roka. Energetici zo Západoslovenskej energetiky (ZSE) upozorňujú domácnosti, ktoré majú záujem o dotáciu na malé OZE, že je najvyšší čas na nezáväznú registráciu.

Na nový projekt Zelená domácnostiam je vyčlenených z európskych zdrojov vyše 180 miliónov eur, ktoré bude možné využiť do roku 2029. Podľa SIEA budú finančné príspevky k dispozícii dlhodobejšie, aby mali domácnosti dosť času na výber spoľahlivých zhotoviteľov a vhodných zariadení, ktoré im pomôžu znížiť účty za elektrinu. Očakáva sa však opätovne veľký záujem zo strany domácností.

Západoslovenskí energetici tvrdia, že aj napriek očakávanému vysokému záujmu o dotácie na malé OZE aj zo strany domácností z Bratislavského kraja sú na tento nápor pripravení. „Na jar tohto roka sme otvorili vlastný nový špecializovaný fotovoltický sklad, v ktorom je dostatočné množstvo zásob panelov, optimizérov, striedačov a ďalších potrebných komponentov k inštalácii tisíciek fotovoltických riešení. Vďaka optimalizácii procesov v distribučných spoločnostiach a následnom zlepšení spolupráce sa skracujú viaceré lehoty,“ uviedla pre agentúru SITA spoločnosť ZSE.

Energetici zo ZSE sľubujú, že do troch mesiacov od podpisu zmluvy bude mať zákazník fotovoltiku nainštalovanú a zároveň si už bude môcť vyrábať vlastnú elektrinu. „Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie,“ dodali energetici, ktorí rozšírili sieť montážnych kapacít po celom Slovensku tak, aby boli v krátkom čase schopní uspokojiť záujem veľkého množstva zákazníkov o fotovoltiku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.