Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová, vľavo, švédska premiérka Magdalena Anderssonová a švédsky minister obrany Peter Hultqvist usporiadajú v utorok 27. septembra 2022 tlačovú konferenciu pri príležitosti úniku plynu v Baltskom mori z Nord Stream vo švédskom Štokholme.
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová, vľavo, švédska premiérka Magdalena Anderssonová a švédsky minister obrany Peter Hultqvist. Foto: Fredrik Persson/TT News Agency via AP
29. septembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zaznamenali štvrtý únik plynu z plynovodov Nord Stream, považujú to za úmyselné činy

Švédska pobrežná stráž pre agentúru uviedla, že na mieste úniku je jej plavidlo. Všetky štyri úniky plynu nastali v medzinárodných vodách, dve neďaleko Švédska a dve v blízkosti Dánska.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 sa nachádzajú v Baltskom mori a sú určené na prepravu plynu z Ruska do Nemecka. Ani cez jeden z nich teraz plyn neprúdi, ale obidva sú plynom naplnené. Vlády Dánska a Švédska sú presvedčené, že úniky plynu sú výsledkom úmyselných činov. Pred únikmi boli hlásené explózie.

Prvú seizmológovia zaznamenali v pondelok juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Druhý, silnejší výbuch nastal severovýchodne od tohto ostrova v pondelok večer a zodpovedal zemetraseniu s magnitúdom 2,3. Explózie zaznamenali aj seizmologické stanice v Dánsku, Nórsku a Fínsku.

Niektorí európski predstavitelia a experti na energetiku uviedli, že za sabotáže je pravdepodobne zodpovedné Rusko. Moskva totiž priamo profituje z vyšších cien energií. Iní však hovoria, že nikoho nemožno obviniť, kým vyšetrovatelia nedokážu zistiť, čo sa stalo.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.