Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárne panely slnecná energia fotovoltaika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay
3. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Záujem o fotovoltiku u nás rastie, treba si však dávať pozor na energošmejdov

Slovenské energetické spoločnosti evidujú veľký nárast záujmu slovenských domácností o inštaláciu fotovoltických panelov. Zatiaľ však na rozdiel od Českej republiky neregistrujú takzvaných energošmejdov, ktorí by nekalými praktikami chceli na malom solárnom biznise podvodne na úkor slovenských domácností zarobiť.

V Čechách energošmejdi sľubujú domácnostiam nereálne údaje či termíny. Energetici však upozorňujú, aby zostali aj domácnosti na Slovensku pri uzatváraní kontraktov na výstavbu svojich malých slnečných elektrární pozorné.

Skúsenosť s energošmejdmi

Skúsenosť s takzvanými energošmejdmi pri solárnych projektoch naša spoločnosť momentálne neeviduje,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.

Zatiaľ energošmejdov pri slnečných projektoch neeviduje podľa svojej hovorkyne Michaely Dobošovej ani Západoslovenská energetika. Východoslovenská energetika vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu s cenami energií pozoruje zvýšený záujem zákazníkov o vlastnú výrobu elektriny. Vznikajú tak aj nové firmy.

Zvýšený dopyt o vlastnú výrobu elektriny vyvolal záujem na strane dodávateľov týchto zariadení a rovnako podnietil vznik nových firiem,“ upozornila hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková.

Podomoví predajcovia

Zákazníkom energetici odporúčajú, aby nekomunikovali s podomovými predajcami. V prípade záujmu či už o komoditu, alebo nekomoditné produkty, by sa mali vždy obrátiť na kontaktné miesta overených veľkých energetických spoločností, ktoré im poskytnú všetky potrebné informácie.

Zákazníkom odporúčame, aby sa obrátili na odborníkov, na dodávateľov, ktorí majú dlhodobejšie skúsenosti s realizáciou fotovoltických zariadení,“ uviedla Šulíková.

Západoslovenskí energetici domácnostiam odporúčajú, aby si pri realizácii fotovoltického diela, ktoré má fungovať desiatky rokov, preverovali referencie pri výbere dodávateľa a nedávali ako jediné kritérium cenu.

Záujem o inštaláciu

Stredoslovenská energetika a Západoslovenská energetika zaznamenali v minulom roku približne 10-násobný nárast záujmu o inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií zo strany slovenských domácností, a to najmä o fotovoltické systémy.

Už niekoľko mesiacov pozorujeme zvýšený záujem zo strany zákazníkov o vlastnú výrobu elektriny. V minulom roku sme zaznamenali deväťkrát viac požiadaviek,“ dodala Šulíková z Východoslovenskej energetiky.

Západoslovenskí energetici hovoria o extrémnom záujme o fotovoltiku. „Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu a rekordné zdražovanie komodít, ide určite o výhodnú investíciu,“ uzavrela pre agentúru SITA Dobošová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.