Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelné zdroje energie zelena dotácie
Foto: ilustračné, GettyImages
13. apríla 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výrobcom zelenej elektriny by sa mala podpora predĺžiť o päť rokov

Ministerstvo hospodárstva SR totiž na vládu prichádza s novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny, ktorá zavádza tzv. repowering. Ide o to, že sa už dotovaným výrobcom zelenej elektriny predĺži lehota podpory z 15 rokov o ďalších päť rokov.

Nedostanú však väčšiu podporu, s akou rátali. Podpora, na ktorú majú ešte zelení výrobcovia elektriny nárok, sa prerozdelí na dlhšie časové obdobie.

Určená výška

Samotní výrobcovia budú mať zachovanú pôvodne určenú výšku podpory, akurát v dlhšom čase,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Na druhej strane si však budú môcť výrobcovia zelenej elektriny podľa neho zrekonštruovať svoje zariadenia a vyrábať elektrinu ďalších päť rokov. Prvým dotovaným výrobcom zelenej elektriny mala skončiť podpora v roku 2024.

Rozkladáme súčasne náklady podpory na viacero rokov,“ dodal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris s tým, že regulátor už pripravuje spôsob výpočtu novej výkupnej ceny pre výrobcov zelenej elektriny.

Predĺženie podpory

Ročne by sa vďaka predĺženiu podpory malo na tarife za prevádzkovanie systému, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, ušetriť 60 až 70 miliónov eur.

Tieto peniaze by mali smerovať na vykrytie dlhu z podpory zelenej elektriny. Trom distribučným spoločnostiam, ktoré boli do konca roka 2019 zúčtovateľmi v systéme podpory zelenej energie, vznikol historický dlh vo výške zhruba 400 miliónov eur. Štát im už koncom vlaňajška dal zo štátneho rozpočtu 162 miliónov eur.

Nižšie ceny elektriny

Do nižších cien elektriny by sa teda samotný repowering nemal veľmi premietnuť. Štátny tajomník predpokladá, že nižšie ceny elektriny dostanú odberatelia až po skončení dotovania ťažby hnedého uhlia.

V tarife za prevádzkovanie systém totiž odberatelia platia ročne na podporu uhlia vyše 100 miliónov eur.

Po ukončení podpory výroby elektriny z domáceho uhlia v roku 2023, poplatky v cenách elektriny budú môcť konečne aj klesnúť. A to pre všetkých,“ zdôraznil Galek.

Najmä veľké slnečné elektrárne

Repowering sa podľa novely dotkne niečo vyše 440 obnoviteľných zdrojov, primárne veľkých slnečných elektrární. Na začiatku návrh novely počítal s dobrovoľnosťou, ale hráči na trhu nenašli v pripomienkovom konaní zhodu.

Určite nebude vyhovovať všetkým. Téma povinnej participácie v prolongacii podpory pre všetky dotknuté subjekty bude určite veľmi citlivá, najmä pre tých, ktorí čelia objektívnym prekážkam na predĺženie prevádzkyschopnosti svojich zariadení. Každopádne novela je významným míľnikom na ceste k férovým cenám elektriny a k zníženiu nadmerných záťaží nákladov na podporu OZE pre odberateľov,“ konštatoval Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.