Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vykurovacia sezóna nedostatok tepla kurenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. februára 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Vykurovacia sezóna sa vyvíja podľa predpokladov, nateraz nehrozí nedostatok tepla

Ako pre agentúru SITA uviedol senior manažér pre CZT spoločnosti Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla, nateraz nehrozí nedostatok tepla pre odberateľov. Po štátnych teplárňach v Bratislave, Košiciach a v Žiline, štvrtý najväčší dodávateľ tepla garantuje svojim zákazníkom stabilné dodávky energií.

Dostatok tepla úzko súvisí s dostatkom paliva pre jeho výrobu. V tejto oblasti máme zazmluvnené dostatočné objemy palív, aby sme dokázali uspokojiť dopyt po teple od všetkých svojich odberateľov aj v prípade panovania dlhodobejšie extrémnejších klimatických podmienok,“ povedal Kurilla.

Sleduje situáciu

Aj spoločnosť Veolia Energia Slovensko sleduje situáciu na poli medzinárodných dodávok plynu, ale aj na vnútroštátnom trhu s inými palivami.

Vyhodnocujeme všetky rizika s tým súvisiace. Samozrejme tak ako iné energetické a priemyselné podniky disponujeme krízovým plánom v prípade nastolenia tzv. stavu núdze vyplývajúceho napríklad zo znížených dodávok zemného plynu,“ doplnil Kurilla.

Štandard dodávok

Spoločnosť sa nebráni ani prevzatiu dodávateľov tepla, ktorí zostanú v núdzi. V prvom rade chcú však udržať štandard dodávok tepla pre svojich aktuálnych zákazníkov.

Sme samozrejme pripravení rokovať o prípadnom vstupe alebo prevzatí energetických spoločností, ktoré sa bohužiaľ ocitli v „slepej uličke“ a nedokážu riešiť problematickú situáciu ani v dlhodobejšom horizonte tak, aby nebol koncový odberateľ zaťažený neúmerne vysokou cenou,“ podotkol Kurilla.

Klimatické podmienky

Aktuálnu vykurovaciu sezónu hodnotí spoločnosť z pohľadu klimatických podmienok ako kontinuálne stabilnú.

Pri medziročnom porovnaní mesačných teplotných priemerov v zimnom období môžeme konštatovať, že v horizonte 3 až 5 rokov sa situácia vyvíja prakticky identicky. Sme však čoraz častejšie svedkami prudkých teplotných zmien v priebehu relatívne krátkeho časového obdobia, čo samozrejme vplýva na mieru dosahovanej energetickej účinnosti tepelno-energetických sústav a vyžaduje si to aj precíznejšiu reguláciu a optimalizáciu riadenia doslova na hodinovej báze,“ konštatoval Kurilla.

Podľa neho v dlhodobejšom horizonte zhruba 10 až 15 rokov pozoruje jeho spoločnosť mierne zvýšenie priemerných teplôt o približne 0,7 až 1,2 stupňov Celzia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.