Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze vrátenie penazenka chyba
Foto: ilustračné, GettyImages
2. mája 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Vo firme SEPS sa nevedia dohodnúť na navyšovaní platov, odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Energeticko-Chemického odborového zväzu (ECHOZ) Marián Baňanka, v štátnej spoločnosti odborová organizácia už vyhlásila aj štrajkovú pohotovosť.

Situácia v SEPS je predovšetkým dôsledkom obštrukcií manažmentu tejto spoločnosti pri kolektívnom vyjednávaní, nakoľko v minulosti patrila táto spoločnosť vždy medzi prvé, ktoré v rámci pôsobnosti ECHOZ uzatvárali kolektívne zmluvy a vlastne v dvadsaťročnej histórii tejto spoločnosti je to po prvý raz, čo sa odborová organizácia nedokázala s vedením dohodnúť na nových mzdových podmienkach,“ podotkol Baňanka.

Plní svoje záväzky

Vedenie spoločnosti SEPS je presvedčené, že plní všetky svoje záväzky z kolektívnej zmluvy platnej ešte do konca tohto roka.

Spoločnosť SEPS a odborová organizácia ZO ECHOZ majú podpísanú kolektívnu zmluvu, ktorá platí do konca tohto roka. Všetky jej ustanovenia vedenie SEPS rešpektuje a plní. Na základe Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa bola všetkým tarifným zamestnancom SEPS valorizovaná základná mesačná tarifná mzda v tomto roku o 2,5 %,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.

Zmena v kolektívnej zmluve

Ako povedal pre agentúru SITA predseda ZO ECHOZ pri SEPS Michal Sokoli, predmetom sporu medzi vedením a odborármi je zmena ustanovenia kolektívnej zmluvy, ktorým sa stanovuje rast miezd zamestnancov odmeňovaných tarifnou mzdou pre tento rok. Odborári žiadajú navýšenie tarifných platov o 4 %.

Je viac ako zarážajúce, že manažment spoločnosti, ktorý sa neváha v médiách pochváliť tým, aký bol rok 2021 pre SEPS úspešný, odmieta primerane upraviť pre tento rok tarifné mzdy vlastných zamestnancov, vďaka práci ktorých sa podarilo uvedené výsledky dosiahnuť,“ dodal Sokoli.

Po štvrtom kole rokovaní sa obe strany dohodli na riešení sporu pred sprostredkovateľom. „Bohužiaľ, do dnešného dňa sa k dohode o osobe sprostredkovateľa nepodarilo dospieť. Preto sa ZO ECHOZ rozhodla v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní požiadať ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o určenie sprostredkovateľa,“ uzavrel Sokoli.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.