Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
privatizácia prieskum suhlas diskusia nesuhlas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. júna 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Viac ako tretina Slovákov by rada videla sprivatizované energetické firmy späť v rukách štátu

Za spätné odkupovanie akcií v energetických podnikoch, ktoré predali bývalé vlády, sa totiž v prieskume spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý realizovala pre portál vEnergetike.sk, vyjadrilo až 37 % opýtaných. Prieskum sa realizoval v období od 27. mája do 1. júna na vzorke 508 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Naopak, za predaj všetkých akcií štátu v energetických firmách je len niečo cez 6 %. Viac ako pätina opýtaných by bola za privatizáciu štátnych podielov v energetických firmách, ale iba za podmienky, že ide o stratové podniky.

Nezaujímajú sa

Prieskum však na druhej strane ukázal aj to, že pre podobne veľkú skupinu, ako sú tí, ktorí by radi videli vlastníctvo energetických firiem späť v rukách štátu, sú otázky vlastníctva energetických firiem nepodstatné, resp. že sa o túto tému nezaujímajú.

Viac ako 35 % opýtaných sa na otázku, či má nová vláda zostávajúce štátne podiely v energetických firmách predávať, nevedelo odpovedať.

Ďalšia privatizácia

Aj úvahy o možnej privatizácii štátnych podielov v energofirmách budú pritom témou diskusie na online konferencii Smart NRG Forum, ktorá sa uskutoční v stredu 24. júna.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek totiž na nej bude hovoriť aj o krokoch, ktoré nový vládny kabinet chystá v oblasti energetiky.

Témou diskusie však bude aj to, ako energetické firmy reagujú na pandémiu nového koronavírusu a ako táto situácia ovplyvnila energetický trh ako celok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.