Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo životného prostredia tepelná energetika výroba tepla teplári
Foto: ilustračné, GettyImages
17. februára 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Veľkí teplári ponúkajú domácnostiam návrat k centrálnemu zásobovaniu teplom

Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš, domácnostiam pripojeným na centrálne zásobovanie teplom sa podarilo väčšine veľkých teplární eliminovať zdražovanie tepla pre nárast trhových cien plynu.

Veľkí teplári sú ochotní bytovým domom poskytnúť maximálnu súčinnosť v prípade záujmu o opätovné pripojenie do siete CZT. Rovnaký návrh smeruje aj k tým, ktorí doteraz neboli v systéme CZT a je technicky možné ich na CZT pripojiť.

Spätný návrat pripravíme celý my a to vrátane prípadných povolení a úhrad nákladov s tým spojených. Už sa niektorí aj ozývajú, preverujú situáciu,“ podotkol Janiš.

Sledovanie trhov

Šéf teplárenského zväzu je presvedčený, že domácnostiam sa prejsť na CZT oplatí tak po stránke cenovej ako aj po stránke stability a komfortu.

Našim cieľom do budúcnosti je maximálne eliminovať výkyvy v cenách plynu pre čo najväčší počet spotrebiteľov. Naše systémy dokážu rovnomernejšie rozložiť a utlmiť v čase a vo svojom portfóliu dynamické nárasty cien. Väčšie, silnejšie spoločnosti s technickým a obchodným zázemím, s nákupnými stratégiami majú kapacitu na to, aby komoditné trhy sledovali, optimalizovali nákupnú politiku a chránili svojho spotrebiteľa, čo samostatné bytové kotolne, čo individuálni spotrebitelia jednoducho nedokážu,“ dodal Janiš.

V prípade CZT platí jednoduchá rovnica, a to čím viac odberateľov je pripojených, tým nižšia je výsledná cena za teplo a teplú vodu.

Museli teplo zdražovať

Niektorým bytovým domom s vlastnou kotolňou v tomto roku zdraželo pre vysoké ceny plynu teplo aj o 300 %. Janiš priznáva, že aj niektorí veľkí teplári museli teplo zdražovať.

V 44-percentách sa cena tepla oproti predošlému roku vôbec nemení, v 33 % sa cena tepla zvyšuje max o 20 %, v 18 % sa zvyšuje od 20 do 50 % a žiaľ v 5 % cena vzrastie až od 50 do 65 %,“ povedal Janiš s tým, že ak by bola pružnejšia regulácia zo strany štátu, tak by ceny zo systémov CZT boli ešte nižšie.

Šéf teplárov nevie, koľko bytových domov sa v minulosti od CZT odpojilo. „Žiaľ nemáme evidenciu. Ale najväčší boom bol v rokoch 2008 a 2009, kedy boli veľké rozdiely v cene plynu pre CZT a bytové kotolne v neprospech CZT,“ konštatoval Janiš.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.