Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Russia Ukraine War Nuclear Fear FILE - A Soviet era top secret object Duga, an over the horizon radar system once used as part of the Soviet missile defense early warning radar network, seen behind a radioactivity sign in Chernobyl, Ukraine, on Nov. 22, 2018. Russia’s attack on a nuclear power plant in Ukraine has revived the fears of people across Europe who remember the 1986 Chernobyl disaster
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky, File
11. marca 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

V súčasnosti neexistuje žiadny kritický vplyv vojny na Ukrajine na jadrovú bezpečnosť

S týmto vyhlásením Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) súhlasí aj skupina ENSREG, ktorá je zložená z významných predstaviteľov národných jadrových dozorov. Ako informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), skupina ENSREG nalieha na okamžité obnovenie dodávok elektriny do uzavretej zóny Černobyľ.

V lokalite Černobyľ bola 9. marca ohlásená strata elektrickej energie, čo vyvolalo značné obavy. „Takýto vývoj situácie je považovaný za narušenie jedného z hlavných pilierov bezpečnosti,“ uviedol ÚJD.

Skupina ENSREG taktiež nalieha na okamžité obnovenie kontroly SNRIU (ukrajinský jadrový dozor – pozn. red.) nad všetkými jadrovými zariadeniami a jadrovými materiálmi.

Skupina ENSREG vyjadrila na svojom prvom mimoriadnom stretnutí a rovnako aj na druhom mimoriadnom stretnutí obavy z rizík, ktoré pre lokalitu Černobyľ predstavuje agresia zo strany armády Ruskej federácie,“ uzavrel ÚJD.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.