Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrova atomova elektraren seas.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
16. februára 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Slovenských elektrárňach stále vyšetrujú podvody, obvinení zostávajú aj bývalí talianski manažéri

V Slovenských elektrárňach polícia stále nedokončila vyšetrovania z podozrenia spáchania viacerých trestných činov. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, bývalí najvyšší predstavitelia Slovenských elektrární z Talianska sú stále slovenskou políciou obvinení.

Obaja talianski manažéri P. R. a N. C. mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur. Obvinení sú už od marca 2019.

Bolo vznesené obvinenie osobám P. R. a N. C., a to pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného spolupáchateľstvom. Obvinení P. R. a N. C. sú stíhaní na slobode,“ dodala Bárdyová.

Vyšetrovanie bez ďalších informácii

Na bližšie aktuálne informácie ohľadom vyšetrovaní podozrení zo spáchania trestných činov či už v samotnom dominantnom výrobcovi elektriny alebo pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce je polícia skúpa.

Nakoľko ide o prebiehajúce prípravné konania, v ktorých sa v súčasnej dobe vykonávajú procesné úkony v zmysle Trestného poriadku, vám odmietam poskytnúť ďalšie informácie z prebiehajúcich trestných konaní, nakoľko ich poskytnutie by mohlo sťažiť alebo zmariť objasnenie a vyšetrenie týchto trestných vecí,“ reagovala pre agentúru SITA na viaceré otázky Bárdyová.

Procesné úkony v Taliansku

Slovenská polícia už dávnejšie priznala, že vyšetrovanie vyššie spomínaných bývalých najvyšších manažérov Slovenských elektrární, ktorých do funkcií dosadil vtedajší majoritný majiteľ, talianska spoločnosť Enel, je pre veľké množstvo zahraničných aspektov zdĺhavé.

Procesné úkony totiž prebiehajú na základe Európskeho vyšetrovacieho príkazu v Talianskej republike. Ako v aktuálnom vydaní informoval týždenník Plus7dní, jeden z obvinených manažérov N.C. bol v talianskom Enele povýšený, odišiel do zahraničia, a dnes už šéfuje koncernovému biznisu v Brazílii.

Dostavba Mochoviec

Bývalí talianski manažéri by nemali byť jediní, ktorí mali v Slovenských elektrárňach páchať trestnú činnosť. Polícia ešte v lete minulého roka evidovala viacero podozrení z trestného činu pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce.

V štádiu prípravného konania bolo vtedy viacero trestných vecí, kde figuruje viacero obvinených fyzických, aj právnických osôb. Špecializovaný tím NAKA ešte vlani viedol viaceré trestné stíhania za obzvlášť závažný zločin podvodu, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podozrivé alebo obvinené osoby mali spôsobiť škodu vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur. Či sú tieto vyšetrovania ešte aktuálne alebo nie, Bárdyová nepotvrdila ani nevyvrátila.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.