Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Greentech slovakia alternativne paliva z odpadu.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
13. júna 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V Banskej Bystrici spustili novú linku na výrobu alternatívnych palív pre cementársky priemysel

Nevyužité zvyšky PET fliaš, ktoré ďalej nie je možné recyklovať, už neskončia na skládke, ale dostanú novú príležitosť. Skupina GreenGroup plánuje v meste pokračovať v investíciách.

Nerecyklovateľné časti plastových fliaš spolu s iným vhodným priemyselným odpadom sú vstupnou surovinou pri výrobe palív, ktoré sa využívajú ako náhrada fosílnych palív v cementárňach.

Pridanou hodnotou je tak nielen ekologickejší prístup v spracovaní zvyškov PET fliaš, ale aj znižovanie emisií CO2 až o 30 % v porovnaní s tradičnými fosílnymi palivami.

Alternatívne palivá

Ecorec vyrába alternatívne palivá pre cementárne z odpadu. Alternatívne palivá sú vyrábané najmä z priemyselného, ale aj komunálneho odpadu, nerecyklovateľných zvyškov z triedenia plastov, výmetov z papiera a pod.

Spoločnosť GreenTech Slovakia má ambíciu aj kapacitu spracovať celkový objem PET fliaš zo zálohového systému a pretransformovať ich na vstupnú surovinu.

Náhrada zdrojov energie

Alternatívne palivá by mohli do budúcnosti nahradiť až 90 % zdrojov energie potrebných na výrobu cementu a priniesť tak množstvo ekologických benefitov, počnúc zužitkovaním odpadu, ktorý by inak skončili na skládkach, znižovaním emisií CO2 či úsporou neobnoviteľných prírodných zdrojov.

Slovenské cementárne podľa údajov Zväzu výrobcov cementu ročne používajú viac než 350-tisíc ton alternatívnych palív. Strategická spolupráca medzi ecorec a GreenTech má tak potenciál prispieť k rýchlejšiemu napredovaniu Slovenska v oblasti cirkulárnej ekonomiky.

Odpadové hospodárstvo

Spoločnosť ecorec Slovensko s.r.o., pôsobí v oblasti odpadového hospodárstva od roku 1993. Hlavným cieľom jej činnosti je nakladanie s odpadmi a ich ekologické spracovanie na alternatívne palivá, ktoré sa ďalej využívajú ako zdroje energie v cementárenskom priemysle.

Alternatívne palivá z odpadu dodáva materskej spoločnosti Danucem Slovensko a.s., ktorá je so svojimi závodmi v Rohožníku a Turni nad Bodvou najväčším výrobcom cementu v regióne.

Líder na trhu recyklácie

Greentech Slovakia, je najväčším recyklátorom PET fliaš na Slovensku. Banskobystrická recyklačná spoločnosť GreenTech Slovakia – pôvodne Ekolumi, bola koncom roka 2019 začlenená do GreenGroup, európskeho lídra na trhu recyklácie PET.

Úvodná investícia Green Group vo výške 13 miliónov eur bola zameraná na revitalizáciu starého priemyselného areálu bývalej cementárne a prístavbu novej haly s výrobnou linkou na triedenie, čistenie a drvenie použitých PET fliaš.

Tá bola zmodernizovaná ešte minulý rok vďaka ďalšej 12-miliónovej investícii. Spoločnosť plánuje pokračovať v ďalších investíciách, ktoré budú smerovať do modernizácie technológií na pretransformovanie PET fliaš do rPET regranulátu a PET viazacích pások, vo výške 20 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.