Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na názov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Bajkalskej ulici. Bratislava, 13. december 2016.
Foto: archívne, SITA/Marko Erd
1. júla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

ÚRSO novelizoval vyhlášku, vytvoril priestor pre zmluvné strany memoranda so SE

Regulátorovi to umožňuje novela vyhlášky o spôsobe regulácie cien za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov, ktorá je už publikovaná v Zbierke zákonov SR.

Cieľom novelizácie je predovšetkým vytvoriť časový priestor pre zmluvné strany Memoranda so SE na prípravu komplexných implementačných pravidiel, ako napríklad právne záväzný spôsob sprístupnenia elektriny z Memoranda pre cieľové skupiny odberateľov,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Novela vyhlášky

Novela spomínanej vyhlášky prináša ešte jednu kľúčovú zmenu. Ide o posun začiatku takzvaného referenčného obdobia na kalkuláciu indexu trhovej ceny elektriny vstupujúcej do regulovaných cien za dodávku elektriny z 1. 7. na 1. 8. roku t-1.

Minister hospodárstva Richard Sulík už novinárom prezradil, že zmluva medzi ministerstvom a Slovenskými elektrárňami na základe memoranda podpísaného medzi vládou a slovenským dominantným výrobcom elektriny zo začiatku tohto roka sa aktuálne finišuje.

Elektrina pre domácnosti

Na základe zmluvy dodajú elektrárne v budúcom a v ďalšom roku pre domácnosti silovú elektrinu, ktorá tvorí necelú polovicu z koncovej ceny, za zastropovanú cenu zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Ročne by mali elektrárne vyčleniť niečo vyše 6 terawatthodín elektriny za spomínanú dohodnutú cenu. Ministerstvo financií tvrdí, že domácnosti vďaka zastropovanej ceny elektriny ušetria počas dvoch rokov vyše 2 miliardy eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.