Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EK budova - Európska komisia
Ilustračná snímka - budova sídla Európskej komisie
2. decembra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Únia predstavila stratégiu Globálna brána na podporu udržateľných prepojení

Plán je určený na podporu inteligentných, čistých a bezpečných prepojení v digitálnej, energetickej a dopravnej oblasti, ako aj na posilnenie zdravotníckych, vzdelávacích a výskumných systémov na celom svete.

Globálna brána má v rokoch 2021 až 2027 zmobilizovať investície v hodnote do 300 miliárd eur v prospech dlhodobej globálnej obnovy, ktorá zohľadní potreby partnerov Európskej únie (EÚ) aj jej vlastné záujmy. EK o tom informovala v tlačovej správe.

Globálna obnova

Súčasťou našej globálnej obnovy bude zmeniť prepojenosť sveta, aby sme lepšie napredovali. Európsky model spočíva v investovaní do tvrdej aj mäkkej infraštruktúry, udržateľných investícií do digitalizácie, klímy a energetiky, dopravy, zdravotníctva, vzdelávania a výskumu, ako aj do priaznivého prostredia s rovnakými podmienkami pre všetkých. Budeme podporovať inteligentné investície do kvalitnej infraštruktúry podľa najvyšších sociálnych a environmentálnych noriem a v súlade s demokratickými hodnotami a medzinárodnými normami a štandardmi. Stratégia Globálnej brány slúži Európe ako model na budovanie odolnejších prepojení so svetom,“ vysvetlila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Prepojenie kľúčových sektorov podľa vysokého predstaviteľa a podpredsedu EK Josepa Borrella uľahčí „budovanie záujmových spoločenstiev a zvyšuje odolnosť našich dodávateľských reťazcov“.

Silnejšia Európa vo svete znamená, že musíme presadzovať spoluprácu s partnermi ukotvenú v našich základných zásadách. Stratégiou Globálnej brány sa opätovne hlásime k vízii siete prepojení, ktorá musí byť založená na medzinárodne uznávaných normách, pravidlách a predpisoch, aby sa zaistili rovnaké podmienky pre všetkých,“ doplnil.

Zvyšovanie investícií

Ako uvádza EK: „Globálna brána spočíva v zvyšovaní investícií, cez ktoré sa šíria demokratické hodnoty a vysoké normy, dobrá správa a transparentnosť, partnerstvá rovných, bezpečná zelená a čistá infraštruktúra a súkromné investície.

Prístup Tímu Európa umožní Globálnej bráne spojiť členské štáty EÚ s ich finančnými a rozvojovými inštitúciami vrátane Európskej investičnej banky (EIB) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Prostredníctvom mobilizácie investícii súkromného sektora sa budú môcť usilovať o transformačný vplyv. Kľúčové pri hľadaní a koordinácii projektov Globálnej brány v partnerských krajinách budú po celom svete delegácie EÚ v terénnej spolupráci s Tímom Európa.

Nové finančné nástroje

Globálna brána čerpá z nových finančných nástrojov viacročného finančného rámca EÚ na roky 2021 – 2027. Konkrétne by 135 miliárd eur malo smerovať z Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj+ (EFSD+) na garantované investície do infraštruktúry v rokoch 2021 – 2027, grantové financovanie z rozpočtu EÚ by malo dosiahnuť sumu do 18 miliárd eur a 145 miliárd eur by mali predstavovať plánované investičné objemy európskych finančných a rozvojových inštitúcií.

Okrem toho EÚ skúma možnosti zriadenia európskeho nástroja pre vývozné úvery, ktorý by doplnil súčasné opatrenia v oblasti vývozných úverov na úrovni členských štátov a zvýšil by celkovú kapacitu eurobloku v tejto oblasti.

Ciele udržateľného rozvoja

Stratégia Globálna brána stavia na výsledkoch stratégie EÚ a Ázie v oblasti prepojenosti z roku 2018, nedávno uzavretých partnerstvách v oblasti prepojenosti s Japonskom a Indiou aj na hospodárskych a investičných plánoch pre západný Balkán, Východné partnerstvo a južné susedstvo.

Je v úplnom súlade s Agendou 2030 OSN a jej cieľmi udržateľného rozvoja aj s parížskou klimatickou dohodou. Podľa EK sa Globálna brána tiež bude posilňovať s americkou iniciatívou Build Back Better World.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.