Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie dovoz plyn ropa obnovitelne zdroje elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
21. marca 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Únia miest kritizuje predloženú novelu energetických zákonov

Únia miest Slovenska kritizuje predloženú novelu zákonov o tepelnej energetike a o regulácii v sieťových odvetviach. Poukazuje na to, že napriek tomu, že novela bude mať dopad na samosprávy, nikto s nimi o nej nediskutoval.

Návrh v parlamente predložili poslanci Karol Galek (SaS) a Tomáš Šudík (nezaradený). Únia ich vyzýva, aby iniciovali oficiálne rokovanie so zástupcami miest a vytvorili priestor na diskusiu ešte pred hlasovaním.

Obávame sa, že takto narýchlo pripravená a presadená novela, bez diskusie s odborníkmi a dotknutými stranami, naruší fungovanie v energetickom sektore. Tým, že neberie do úvahy vplyvy či perspektívy tohto odvetvia v kontexte kompetencií samospráv, môže pre ne predstavovať vážny problém,“ uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Dlhodobo na to upozorňujú

Únia poukazuje na to, že mestá Košice a Bratislava majú zákonmi definované postavenie a fungovanie jednotlivých mestských častí. „Preto nie je možné akceptovať snahy o dielčie riešenia v oblasti energetiky zasahujúce do mestských kompetencií a zároveň priamo odporujúcich zneniu platných zákonov o mestách Košice a Bratislava,“ zdôraznila Piršelová.

Dodala, že Únia miest dlhodobo upozorňuje na to, že poslanci Národnej rady SR pripravujú a schvaľujú vlastné návrhy, ktoré sa výsostne dotýkajú samospráv, no napriek tomu ich s nimi neprediskutujú.

Dlhodobo apelujeme na to, že takýto postup je nie len mimoriadne nekorektný a narúša vzájomné postavenie samospráv voči štátu, ale najmä poškodzuje samosprávy s priamym vplyvom na kvalitu života ich obyvateľov,“ dodala Piršelová. Únia miest Slovenska aktuálne zastupuje 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Zjednodušenie povoľovacieho procesu

Poslanecká novela je od 13. marca v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Podľa predkladateľov prináša zjednodušenie povoľovacieho procesu pri výstavbe nových zdrojov tepla využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo.

Návrh má súčasne chrániť od odpájania tie systémy centralizovaného zásobovania teplom, ktoré už dnes využívajú obnoviteľné zdroje energie v podiele 65 percent a viac.

Ďalšími cieľmi návrhu zákona je zapojenie mestských častí v Bratislave a v Košiciach do plánovania a tvorby koncepcií rozvoja tepelného hospodárstva. Priniesť to má zvýšenú verejnú kontrolu pri cenotvorbe dodávateľov tepla. Účinnosť zákona poslanci navrhujú od 1. mája 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.