Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro energie plyn elektrina ceny trh
Foto: ilustračné, GettyImages
8. marca 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Únia bude rokovať o redukcii závislosti od ruských energií

Cieľom je zabezpečiť, aby 27-členný blok viac nečelil ťažkým rozhodnutiam v otázke poškodenia vlastných ekonomík počas takých geopolitických kríz, ako je invázia na Ukrajinu.

Lídri 27 štátov sa stretnú vo Versailles pri Paríži na dvojdňovom samite, ktorý sa začne vo štvrtok. Pracovať budú na spôsoboch zníženia svojej závislosti na Moskve pri nákupoch fosílnych palív.

Postupné ukončenie závislosti

Dohodli sme sa na postupnom ukončení našej závislosti od dovozu ruského plynu, ropy a uhlia,“ konštatuje sa v náčrte deklarácie zo samitu, ktorý má k dispozícii agentúra The Associated Press.

Lídri EÚ sa v náčrte deklarácie zaväzujú diverzifikovať „naše zásobovanie a trasy vrátane využitia skvapalneného zemného plynu a rozvoja využívania bioplynu a vodíka“.

Blok bude konať pri zlepšovaní spojenia medzi členskými štátmi, aby skvapalnený zemný plyn, ktorý príde napríklad do Španielska, bolo možné rýchlo prepraviť na zvyšok kontinentu.

Nové dodávky

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) sídliaca v Paríži minulý týždeň uviedla, že dovoz ruského plynu by EÚ mohla v tomto roku zredukovať o tretinu tak, že nechá zmluvy o dovoze plynu exspirovať a nájde nové dodávky od takých partnerov, ako sú Nórsko a Azerbajdžan.

Okrem toho môže EÚ prikázať minimálne povinné rezervy plynu, maximalizovať využitie zostávajúcich jadrových elektrární a poskytnúť finančnú podporu zraniteľným spotrebiteľom elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.