Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná turbína-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterné turbíny. Foto: TASR/AP Photo/Margriet Faber
12. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

UNEP: Investície do OZE boli vlani rekordné

Prvé miesto v boji o najväčšieho investora do obnoviteľných zdrojov energie si vlani udržala Čína, len tesne však za ňou zaostali Spojené štáty. Investície v USA stúpli o 57 % na 51 miliárd USD, v Číne vzrástli o 17 % na 52 miliárd USD. Do prvej päťky najväčších investorov sa zmestili ďalej Nemecko, Taliansko a India. Najväčší rast investícií zaznamenala India, a to o 62 % na 12 miliárd USD.

UNEP uviedla, že v oblasti obnoviteľných zdrojov energie bol vlani dôležitý pokles technologických nákladov. Ceny fotovoltaických jednotiek sa znížili až o takmer 50 %, ceny veterných turbín potom približne o 10 %. V niektorých rozvinutých krajinách však oslabuje politická podpora obnoviteľných zdrojov, čo je odrazom zvlášť úsporných opatrení v Európe.

Agentúra AP však poznamenala, že pokles cien fotovoltaických článkov, spôsobený hlavne silnou konkurenciou z Číny, priniesol aj krach niektorých veľkých firiem v USA a Nemecku. Boli medzi nimi firmy Solyndra, Evergreen Solar, SpectraWatt, Solar Millenium a Solon.

Ilustračná snímka: Solárne panely vo Vatikáne. Foto: TASR/AP Photo/Riccardo De Luca

Obnoviteľné zdroje energie, bez veľkých vodných elektrární, sa na novo inštalovanej kapacite výroby energie vlani podieľali zo 44 %. V roku 2010 to bolo len 34 %.

Najviac sa vlani investovalo do solárnej a veternej energie. Objem investícií do solárnych projektov vzrástol o 52 % na 147 miliárd USD. Hlavný podiel na tom mal záujem o inštalácie fotovoltaických článkov na strechách domov v Nemecku, Taliansku, Číne a Británii a veľké elektrárne v Španielsku a USA. V prípade veternej energie však objem investícií klesol o 12 % na 84 miliárd USD.

Napriek pokračujúcemu rastu investícií do obnoviteľných zdrojov energie stále viac než 80 % všetkej spotrebovanej elektriny na celom svete pochádza z fosílnych palív.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.