Ukrajinský plynárenský koncern sa má rozdeliť na menšie firmy
Naftogaz, ktorý predáva ruský plyn na Ukrajine a transportuje ho ďalej do Európy, sa má rozdeliť na samostatné firmy pokrývajúce transport, predaj a ťažbu. Reštrukturalizácia, ktorá má koncern priblížiť k európskym štandardom, má politický podtón. Kyjev požaduje od Moskvy revíziu kontraktu o dodávkach plynu z roku 2009, ktorý podpísali Naftogaz a ruský plynárenský koncern Gazprom.
„Na budúci rok budeme privatizovať tieto firmy,“ uviedol včera pred novinármi Bojko. „To nám prinesie 10 až 12 miliárd dolárov, ktoré použijeme na zvýšenie energetickej efektívnosti a ťažby plynu.“
Vláda si ponechá kontrolný podiel
Ministerstvo uvažuje, že bude privatizovať podiely vo firmách, ktoré vzniknú z Naftogazu, prostredníctvom burzy. Bojko neuviedol žiadne detaily o podobe týchto firiem ani o tom, aký veľký podiel v nich ponúkne na predaj. Dodal, že v každej z nich si štát ponechá kontrolný podiel.
Predpokladaný výnos z privatizácie je vyšší než 5 až 6 miliárd USD, ktoré Bojko očakával vlani v marci z predaja menšinového podielu v Naftogaze. Premiér Mikola Azarov minulý týždeň odhadoval, že Kyjev by zo vstupu časti Naftogazu na burzu mohol získať 5 až 10 miliárd USD.
Podľa Bojka privatizácia pomôže splatiť dlhy Naftogazu a prinesie dodatočné prostriedky na investície do ťažby.
Spor s Moskvou o ceny plynu
Ukrajina požaduje od Ruska zníženie ceny plynu. Tvrdí, že kontrakt o dodávkach z roku 2009 porušuje predchádzajúce dohody, preto sa musí revidovať. Rusko uviedlo, že je ochotné revidovať kontrakt len výmenou za získanie kontroly nad ukrajinskou plynovodnou sieťou alebo za prehĺbenie hospodárskej spolupráce s Moskvou, čo by znamenalo, že Ukrajina upustí od bližšej integrácie s EÚ. To však Kyjev odmieta.
Jednou z ciest, ako dosiahnuť revíziu kontraktu, je rozdelenie Naftogazu. Azarov minulý týždeň povedal, že dôjde k reštrukturalizácii ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz, ktorá sa rozdelí na menšie firmy. Tieto potom budú aj tak musieť podpísať samostatné kontrakty s Gazpromom.
TASR, energia