Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plyn plynovod
Foto: ilustračné, GettyImages
16. augusta 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinci znova začali odoberať zemný plyn zo Slovenska

Ukrajinci prestali dovážať plyn zo Slovenska vojanským plynovodom v marci tohto roku. Obchodníci totiž neevidovali dopyt po plyne z ukrajinskej strany. V januári a vo februári tohto roka sa pritom plynovodom denne prepravilo viac ako jeden milión metrov kubických plynu. Slovenskí plynári za nezáujmom o prepravu plynu zo Slovenska a z ostatných okolitých krajín na Ukrajinu videli nadpriemerný stav naplnenosti zásobníkov plynu u našich východných susedov.

Ukrajinci na jeseň stratili záujem o odber zemného plynu zo Slovenska po tom, čo cez leto vyťažovali plynovod Vojany-Užhorod takmer naplno. Denne odoberali vyše 40 miliónov kubíkov plynu.

V jeseni postupne denná preprava klesla na 14 až 8 miliónov kubíkov, na konci roka na 1,3 milióna. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.