Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie trhy trh market elektrina plyn
Foto: ilustračné, GettyImages
18. marca 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu sa zvýšili

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu sa zvýšili. Ceny elektriny sa aktuálne držia na úrovni 85 eur za megawatthodinu, ceny plynu sa pohybujú okolo 27 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 85 eur za megawatthodinu. V strede minulého týždňa bola cena elektriny na pražskej burze pritom ešte na úrovni 79 eur za megawatthodinu. Pred mesiacom si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Dopyt po elektrine

Dopyt po elektrine zostáva podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka naďalej nízky a to z viacerých dôvodov. Ide najmä o miernejšiu zimu, nižšie ceny emisií, pokles cien zemného plynu, ale aj pokles ekonomickej aktivity.

Rekordná produkcia solárnej energie v Španielsku a Portugalsku spolu s rastúcou veternou energiou tiež napomohli saturovať trh. Priemysel v EÚ žiada viac zelených zdrojov, ale za férové ceny. Hoci napríklad veterná energia prosperuje, čelí silnej čínskej konkurencii. Európska komisia podporuje domácu výrobu energií, ale na druhej strane dovoz z Číny neobmedzuje, čím robí výrobu v Európe cenovo menej atraktívnou pre výrobcov,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.

Ceny zemného plynu

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne vzrástli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 27 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena na úrovni 25 eur za megawatthodinu. Pred mesiacom si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.