Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrova atomova elektraren.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
13. februára 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok je už na 35 % výkone, vyrobil 14,5 gigawatthodiny elektriny

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce už je na výkone 35 %. Na tejto výkonovej hladine už dokáže produkovať paru pre pohon obidvoch svojich turbogenerátorov. Cez víkend preto výroba elektriny na novom bloku stúpla na viac než 2,6 gigawatthodiny denne a celkovo zatiaľ vyrobil 14,5 gigawatthodiny elektriny, čo zodpovedá ročnej spotrebe 5 800 domácností. Slovenské elektrárne (SE) na novom bloku pokračujú v testoch, v ďalšom kroku zvýšia výkon na 55 %.

Tretí blok je už v prevádzkovej konfigurácii s dvoma prifázovanými turbínami, v tejto chvíli každá dáva výkon približne 55 megawattov. Pre chladnejšie počasie zatiaľ využívame len jednu chladiacu vežu, ale pri ďalšom zvýšení výkonu už budeme potrebovať dve,“ uviedol manažér prevádzky Atómovej elektrárne Mochovce Peter Farkaš.

Odteraz by už mal tretí blok dodávať elektrinu do siete nepretržite, s malými prestávkami vyvolanými plánovanými skúškami. Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na stopercentnom, 471-megawattovom výkone.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.