Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areal mochovce seas.jpg
Foto: www.seas.sk
17. júla 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí mochovecký blok je na 75 % výkone, úplná funkčnosť sa predpokladá na september až október

Slovenské elektrárne (SE) prešli na treťom bloku Jadrovej elektrárne Mochovce na 75 % výkon. V etape energetického spúšťania blok do polovice júla dodal do siete približne pol milióna megawatthodín elektriny, čo zodpovedá ročnej spotrebe 200-tisíc domácností.

Ako informujú SE, úplnú funkčnosť tretieho bloku potvrdí 144-hodinový preukazný chod na stopercentnom, 471-megawattovom výkone. Dosiahnutie tohto míľnika by malo prísť v septembri až októbri.

Posun na 75-percentnú výkonovú hladinu je pre nás zadosťučinením za úsilie všetkých kolegov a dodávateľov, ktoré sme investovali do elektrárne od zavezenia prvej palivovej kazety. Jednotlivé etapy fyzikálneho a teraz energetického spúšťania nás obohatili o nové skúsenosti. Pomôžu nám nielen pri spúšťaní tretieho, ale neskôr aj štvrtého bloku,“ uviedol riaditeľ Jadrovej elektrárne Mochovce Martin Mráz.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny by sa tak krajina už tento rok mala stať energeticky sebestačnou. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Slovenské elektrárne prevádzkujú okrem jadrových aj 31 vodných, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne. Ich celkový výkon je takmer 4 144 megawattov. Spoločnosť má dvoch akcionárov. Majoritným je Slovak Power Holding B.V., minoritným Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.