Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator dodavky tepla
Foto: ilustračné, pixabay.com
14. novembra 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplo pre domácnosti môže dramaticky zdražieť, ÚRSO navrhuje zastropovať maximálny percentuálny nárast cien

Niektorým domácnostiam by mohlo zdražieť teplo aj o 600 %. Upozornil na to šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk, v súčasnosti regulačný úrad už má od teplárov približne 490 cenových návrhov.

Na základe nich vidí regulátor, že situácia pri cenách tepla je veľmi dramatická. „Z tých 490 cenových konaní je priemerný nárast ceny tepla pre domácnosti okolo 94 %. Pre priemernú domácnosť v bytovke by to znamenalo nárast nákladov na teplo mesačne o 56 eur,“ dodal Juris.

Každá lokalita je špecifická

Na Slovensku máme okolo 800 lokalít, kde dostávajú domácnosti teplo prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom. Každá lokalita je špecifická. Ako povedal v rozhovore Juris, máme lokality aj s poklesom ceny tepla, ale máme pomerne veľa lokalít aj s extrémnym nárastom ceny tepla. Konkrétne zmeny závisia od viacero faktorov, avšak kľúčové v tomto roku je predovšetkým palivový mix používaný na výrobu tepla a náklady na nákup paliva v danej lokalite.

Na ilustráciu cenového rozptylu uvediem, že 50 cenových návrhov s najmenšou zmenou ceny vychádza v priemere pokles o 7 %, pričom domácnosti tak v priemere ušetria nejakých 7 eur za mesiac. Veľmi zlá situácia je na druhej strane spektra, kde u 50 teplárenských podnikov s najväčším nárastom ceny je v priemere nárast cien tepla pre domácnosti až o 300 %. Takáto výška nárastov cien je z nášho pohľadu neakceptovateľná, keďže priemerná rodina by si priplatila za teplo mesačne o zhruba 144 eur. Evidujeme pri niektorých teplárenských spoločnostiach nárast cien tepla až o 600 %,“ zdôraznil Juris.

Hrozí dramatický nárast cien tepla

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už intenzívne rokuje s ministerstvo hospodárstva a so zástupcami teplárov. Regulačný úrad navrhol mimoriadne opatrenie v podobe zastropovania maximálneho percenta navýšenia cien tepla na budúci rok. Nepokryté náklady by sa potom mohli teplárenským spoločnostiam vyplácať v ďalších rokoch, alebo by ich jednorazovo preplatil štát.

Z nášho pohľadu by bolo vhodné, keby štát legislatívne ustanovil, že medziročná zmena ceny tepla by mohla byť nanajvýš, napríklad, o 25 %. Ide o radikálnu vec, ale z nášho pohľadu je urgencia riešenia mimoriadna. Vidíme v tomto opatrení aj riziká do budúcnosti, ide však o rýchle a účinné riešenie, ktoré by pomohlo v aktuálnej energetickej kríze domácnostiam,“ konštatoval Juris.

Šéf regulačného úradu nechcel konkretizovať, v ktorých lokalitách Slovenska hrozí dramatický nárast cien tepla. „Vzhľadom na prebiehajúce cenové konania nemôžem konkretizovať jednotlivé lokality. Dostal som od môjho tímu prehľad kľúčových ukazovateľov a údajov. Mojím zámerom je upozorniť na hrozbu extrémneho zvýšenia cien a nákladov na teplo v mnohých lokalitách Slovenska. Faktom je, že situácia s cenami tepla pre rok 2023 vyzerá skutočne veľmi zle a preto by sme radi privítali štátom stanovený cenový strop na maximálny nárast ceny tepla, podobne ako je to pri elektrine, či plyne,“ uzavrel Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.