Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
oil rig
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ mark_i_geo (Licencia Creative Commons)
3. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Taliansko žiada moratórium na ťažbu v Stredozemnom mori

K návrhu komisára Günthera Oettingera o uvalení moratória na hlbokú ťažbu ropy sa pridala najnovšie talianska ministerka životného prostredia Stefania Prestigiacomo. Ako uviedla pre Financial Times, „moratórium bude vhodné, kým 21 stredomorských štátov nedospeje k jednotnému stanovisku.“ Spoločnosť BP v nedeľu (1. augusta) potvrdila, že sa pripravuje na hlbokú ťažbu v stredomorskom zálive Sidra.

Taliansko a ďalšie stredomorské štáty sa obávajú podobnej havárii, aká sa pred pár mesiacmi odohrala v Mexickom zálive. Podľa maltského centra REMPEC, Líbya v súčasnosti nemá dostatočné mechanizmy, aby zvládla ropnú haváriu. Nedostatočné kapacity pripustilo aj Taliansko, informuje FT. Líbyjský záliv Sidra sa nachádza len 500 km od talianskeho a maltského pobrežia.

Taliansky minister zahraničia Franco Frattini podal návrh, aby sa o aktivitách BP v Stredozemnom mori diskutovalo na pôde Stredomorskej únie. Ropná havária by bola „nenapraviteľnou katastrofou, pretože Stredozemné more je ako jazero“. Za pozastavenie ťažby lobujú aj viaceré environmentálne skupiny a talianska opozícia. Vláda na Malte naopak vyhlásila, že je na Líbyi, aby zaručila bezpečnosť ťažby, píše portál MaltaToday.

BP na návrhy o uvalení moratória ako aj možnú koordináciu na úrovni Stredozemnej únie reagovala nevšímavo, píše FT. Podľa spoločnosti, prípravy na ťažbu ropy v zálive Sidra prebiehajú s veľkou obozretnosťou a nezačnú sa skôr, ako si budú istí, že je to bezpečné. Hovorca poukázal aj na to, že samotné Taliansko a ďalšie štáty vydali povolenia na ťažbu ropy a zemného plynu vo svojich vodách.

Dohodu o ťažbe v líbyjských vodách uzavrela spoločnosť BP s tamojšou vládou ešte v roku 2007. Práce na prvom z piatich ropných vrtov sa majú začať v priebehu nasledujúcich týždňov. Kedy presne, nie je známe. Jeho hĺbka má dosiahnuť 1.700 metrov, čo je ešte o 200 m hlbšie ako kontroverzný vrt Macondo v Mexickom zálive.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.