Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areál pri veľkokapacitnom centre v Mestskej športovej hale v Michalovciach. Občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci možu v centre požiadať o dočasné útočisko a vybaviť všetky potrebné dokumenty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marek Lukáč
21. apríla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Taliansko sa podieľa na zaisťovaní bezpečnosti, na stretnutí hovorili aj o spolupráci v oblasti energetiky

Taliansko Slovensku pomohlo krátko po vypuknutí ruskej agresie na Ukrajine, keď poskytlo technické vybavenie na vybudovanie stanového núdzového tábora v Michalovciach. Taliansko sa podieľa aj na zaisťovaní obrany a bezpečnosti SR.

Uviedol to poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati), ktorý sa na Úrade vlády SR stretol s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom. Ako premiér pri tejto príležitosti pripomenul, talianski vojaci a taliansky systém protivzdušnej obrany sa od marca tohto roka nachádzajú na leteckej základni v Kuchyni.

Vojaci majú na pôsobenie na Slovensku mandát v trvaní dvanásť mesiacov, no dúfam, že taliansky kontingent tu zostane tak dlho, ako si to bude bezpečnostná situácia vyžadovať,“ vyhlásil Heger. O nadštandardných vzťahoch Slovenska s Talianskom podľa neho svedčí aj to, že u nás pôsobí a investuje 400 talianskych spoločností. Témou stretnutia bola aj spolupráca v oblasti energetiky.

Minulý rok počas mojej návštevy v Ríme boli podpísané zmluvy na dodávky skvapalneného zemného plynu, ktorý na naše územie prúdi práve z Talianska. Dnes boli podpísané memorandá s talianskymi energetickými spoločnosťami, ktoré rozšíria ďalšie možnosti spolupráce v oblasti diverzifikácie dodávok plynu, ako aj rozvoja projektov obnoviteľnej energie,“ uviedol Heger a doplnil, že slovenské spoločnosti uzavreli partnerstvá s talianskymi firmami v oblasti dodávok, prepravy plynu a využitia kapacít v LNG termináloch v Taliansku, ako aj pri rozvoji veterných a fotovoltických elektrární.

Tento rok si obe krajiny súčasne pripomínajú 30. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov. Taliansky prezident vyzdvihol spoločné hodnoty a ciele ako aj význam hlasu Slovenska v EÚ a kľúčovú úlohu, ktorú zohráva nie len ako susedný štát Ukrajiny ale aj z hľadiska predpokladu ekonomického rastu, ktorý by mohol podnietiť ďalšiu spoluprácu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.