Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
taliansko benatky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/llamnudds (licencia Creative Commons)
7. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Talianska vláda brzdí rozvoj jadra. Tvrdí Enel

Obnovenie jadrového programu v Taliansku je ohrozené. Vláda v dôsledku napätej politickej scény mešká s vytvorením agentúry, ktorá by stanovovala kritériá či určovala miesta vhodné na výstavbu. Investori na čele so skupinou Enel žiadajú o nápravu stavu do konca roka.

Šéf Enelu vyzval vládu urýchlene konať, informuje Reuters. „Naliehavo potrebujeme, aby vláda určila reguláciu potrebnú pre začatie využívania našich investícií. Dúfame, že vláda predstaví všetky zákony, ktoré potrebuje, do konca roka,“ vyhlásil Fulvio Conti.

V apríli 2010 sa podpísali dokumenty, na základe ktorých by sa mali v Taliansku postaviť štyri jadrové zdroje. Ide o spoločný projekt Enelu s francúzskou spoločnosťou EDF. Technológie dodá francúzska Areva, ktorá je najväčším dodávateľom jadrových reaktorov na svete.

Prvá elektráreň by mala po dokončení dosiahnuť inštalovaný výkon 1.700 MW a preinvestovať by sa v nej malo 4 – 5 mld. eur, píše Bloomberg. Podľa novej štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) môže Taliansko využitím energie z jadra znížiť svoju energetickú závislosť na iných štátoch, dopĺňa Business Week.

Taliansko sa po havárii v ukrajinskom Černobyle dlho bránilo podpore jadrovej energie. Na základe výsledkov referenda z novembra 1987 sa vyradili z prevádzky vtedy existujúce jadrové reaktory, informuje World Nuclear Association.

V posledných rokoch sa názor politických elít zmenil. Štyri jadrové zdroje by mohli pokryť až polovicu energetických potrieb krajiny. Ceny elektrickej energie v Taliansku sú momentálne v priemere až o 35 % vyššie než je európsky priemer.

Podľa talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho sa s výstavbou nových zdrojov môže začať už v roku 2013. S produkciou elektrickej energie z jadra sa ráta od roku 2020, uzatvára Reuters.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.