Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Climate COP26 Summit
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Krajiny a organizácie sa zaviazali k odklonu od uhlia. Foto: AP Photo/Alastair Grant
4. novembra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Takmer 200 krajín a organizácií sveta sa zaviazalo k odklonu od uhlia

Britská vláda uviedla, že počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe sa k odklonu od uhlia zaviazalo celkovo 190 krajín a organizácií. Austrália, India, Čína či USA, ktoré patria k najväčším krajinám závislým od uhlia, sa však k tomuto záväzku nepridali, informuje spravodajský portál BBC.

„Koniec uhlia je na dohľad,“ vyhlásil britský minister pre obchod a energetiku Kwasi Kwarteng. Ako dodal, „svet sa uberá správnym smerom, je pripravený spečatiť osud uhlia a osvojiť si environmentálne a ekonomické výhody budovania budúcnosti, ktorá bude poháňaná čistou energiou“.

Postupné vyradenie uhoľnej energie

Signatári dohody sa zaviazali k ukončeniu všetkých investícií do novej výroby energie z uhlia doma i v zahraničí. Tiež odsúhlasili postupné vyradenie uhoľnej energie – veľké ekonomiky v 30. rokoch a chudobnejšie krajiny v 40. rokoch.

Vyhlásenie podpísalo viac ako 40 krajín. Poľsko, Vietnam a Čile patria k 18 krajinám, ktoré po prvý raz súhlasili s postupným vyradením a nebudovaním alebo neinvestovaním do novej výroby energie z uhlia.

Medzery Číny

Britský tieňový minister obchodu Ed Miliband však upozornil, že existujú „do očí bijúce medzery“ zo strany Číny a iných veľkých producentov emisií, ktorí sa nezaviazali zastaviť zvyšovanie využitie uhlia na ich území. Poznamenal tiež, že sa nespomínalo ani postupné vyraďovanie ropy a plynu.

Celkovo toto vyhlásenie stále výrazne zaostáva za ambíciami, ktoré sú v tomto kritickom desaťročí potrebné v oblasti fosílnych palív,“ skonštatoval vedúci delegácie organizácie Greenpeace na COP26 Juan Pablo Osornio.

Uhlie je najväčším prispievateľom ku klimatickej zmene. Hoci v obmedzovaní používania tohto fosílneho paliva nastal pokrok, v roku 2019 bolo ešte stále zodpovedné za 37 percent elektriny vo svete. Krajiny ako Juhoafrická republika, Poľsko a India potrebujú veľké investície, aby boli ich energetické sektory zelenšie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.