Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Administratívna budova vo vstupnom areáli spoločnosti US Steel Košice.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer
23. septembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Takmer 100 spoločností získa tento rok finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky

Najvyššia kompenzácia pripadne spoločnosti U.S. Steel Košice, a to takmer 11,5 mil. eur. Ďalej nasledujú Slovnaft Bratislava, ktorý získa necelých 6,3 mil. eur a Mondi SCP Ružomberok s viac ako 3,1 mil. eur.

V prvej desiatke sú ešte CRH Slovensko, Železiarne Podbrezová, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia, Metsa Tissue Slovakia a Bekaert Hlohovec.

Uvedomujeme si, že ceny elektriny pre podnikateľov sú v porovnaní so zahraničím vyššie, čo znižuje ich konkurencieschopnosť. Rezort hospodárstva v súčasnosti hľadá riešenie, ktoré by prinieslo zníženie koncovej ceny elektriny, respektíve jej regulovanej časti. To by znamenalo zníženie ceny natrvalo a pre všetkých,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Žiadosti spoločností

Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu 5. februára, spoločnosti mali priestor predkladať žiadosti do konca júna. Okrem toho, že museli patriť do podporovaného odvetvia, museli tiež preukázať, že najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví.

Podmienkou bola aj spotreba elektriny najmenej vo výške 1 GWh v predchádzajúcom roku. Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale financie si prerozdelia tie, ktoré o to požiadali a splnili podmienky.

Poskytnutie kompenzácie

Poskytnutie kompenzácie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie.

Týka sa podnikov z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy a papiera, drevársky priemysel, ale aj podnikov zaoberajúcich sa recykláciou materiálov.

Finančnú kompenzáciu získali energeticky náročné podniky prvýkrát minulý rok. Sumu 40 mil. eur si vtedy prerozdelilo 76 spoločností.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.