Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobníky plynu obchod nadnárodná spolocnosť nafta
Foto: ilustračné, GettyImages
3. apríla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sulík by súhlasil s platbami za plyn v rubľoch, z Ruska na Slovensko v apríli prúdi viac plynu

Kým v marci na Slovensko prišlo cez Veľké Kapušany denne od 70 do 83 miliónov metrov kubických plynu, prvé aprílové dni to už bolo viac ako 91 miliónov metrov kubických.

Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, plyn prestal prúdiť zo Slovenska smerom na Ukrajinu. V marci sme plynovodom Vojany – Užhorod poslali nášmu východnému susedovi 2,6 milióna metrov kubických plynu denne. Počas prvých aprílových dní to nebol ani kubík plynu.

Európa sa už pre vojnu na Ukrajine pripravuje na možné zastavenia dodávok plynu z Ruska. Ministerstvo hospodárstva SR chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko, keďže sme takmer na sto percent závislí na dodávkach ruského plynu.

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že situáciu s dodávkami plynu a ropy z Ruska sledujú na dennej báze a následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy. Od piatka sa začali plniť aj plynové zásobníky, posledný marcový deň sa totiž oficiálne skončila vykurovacia sezóna.

Slovensko bude platiť Rusku za plyn v rubľoch. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Pri výpadku dovozu ropy cez ropovod Družba je dohodnutý s rafinériou Slovnaft, že po minutí zásob spracuje ropu dovezenú na tankeroch v takej miere, aby bol spokojný celý slovenský trh. Ak by taká situácia nastala, Slovnaft by podľa Sulíka obmedzil export ropy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.