Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
1. októbra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Sulík a Galek ubezpečujú: Rast cien energií na Slovensku by nemal byť dramatický

Sulík vylučuje, že by pre nedostatok plynu boli problémy, keďže v zásobníkoch je množstvo plynu, ktoré by stačilo na sto dní priemernej zimy.

Z Ruska plyn tečie vo veľkých množstvách, v takých, ako bolo dohodnuté. Ruská strana plní svoje záväzky,” povedal minister hospodárstva s tým, že za posledných desať rokov citeľne vzrástla kapacita zásobníkov.

Plynu je dosť

Na Slovensku je plynu dosť a vylučujem, že z dôvodu nedostatku plynu by boli nejaké problémy. Druhá vec je cena, je veľmi dôležitá,” uviedol Sulík. Pripomenul, že vlani pre pandémiu koronavírusu a oveľa nižší dopyt cena plynu výnimočne výrazne klesla.

Teraz sa vraciame tam, kde sme boli pred rokom. Cena plynu bude približne taká, aká bola minulý rok. Oproti tomuto roku je to nárast, lebo tento rok bol pokles,” podotkol minister hospodárstva.

Sulík uviedol, že vydal pokyn pre šéfa SPP – distribúcia, aby uskutočnil tzv. strestest, do ktorého budú zahrnutí všetci obchodníci s plynom, distribútori a skladovatelia. Tak by malo byť známe, koľko plynu bude k dispozícii aj v kritických situáciách. Výsledky by mali byť hotové o dva týždne.

Cena elektriny v koncovej cene

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek v súvislosti s rastom cien energií na trhoch uviedol, že cena elektriny v koncovej cene pre domácnosti tvorí 40 % av prípade plynu až 60 %.

Cenotvorba pre domácnosti, regulácia dnes naznačuje, že na budúci rok cena ani elektriny ani plynu pre domácnosti žiadnym zásadným spôsobom nevzrastie,” poznamenal. Vývoj na trhu bol podľa neho veľmi mierny a tak slovenské domácnosti budú na budúci rok v bezpečí z hľadiska množstiev aj ceny energií.

Zásah na regulovanej časti

Samotné cenové rozhodnutia pre dodávateľov budú vydané ku koncu roka, to znamená, v mesiacoch november a december. Pokiaľ by sa ukázalo, že v niektorých prípadoch dochádza k výraznejšiemu nárastu, máme dostatok nástrojov na to, aby sme vedeli zasiahnuť na regulovanej časti aj v prípade rôznych iných kompenzácií,” priblížil Galek.

Pomoc v tejto veci podľa neho prisľúbil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý sa na stretnutí tiež zúčastnil. Kým komoditu ovplyvňuje trh, distribučné, či prenosové poplatky môže ovplyvniť, resp. znížiť nezávislý regulačný úrad so svojimi nástrojmi.

Zníženie podpory

Už v minulosti sme presadili tzv. prolongáciu, teda zníženie podpory pre niektoré obnoviteľné zdroje, vďaka čomu sme ušetrili 60 mil. eur,” pripomenul Galek.

Na piatkovom stretnutí podľa neho predstavili viaceré ďalšie nástroje, ktoré umožnia veľmi efektívne znížiť poplatkovú časť ceny. Je však podľa neho možné, že sa zopakuje situácia, keď jeden z dodávateľov oznámil odchod z trhu.

Chcem ubezpečiť všetkých dodávateľov, zákazníkov, že nič vážne sa nedeje. Dodávka elektriny či plynu bude všetkým zákazníkom tiecť bez prerušenia. Čo sa týka ceny, ministerstvo hospodárstva má riešenie na to, aby ani cena pre zákazníkov, ktorí spadnú do tzv. inštancie dodávateľa, posledného po tom, ktorého majú zazmluvneného, ich žiadnym výrazným spôsobom nezasiahla,” dodal štátny tajomník.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.