Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hinkley point.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ichef.bbci.co.uk
22. septembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Súdny dvor zamietol nesúhlas Rakúska a odobril finančnú pomoc pre novú atómovú elektráreň Hinkley Point C

Spojené kráľovstvo už nepatrí medzi členov EÚ, no začiatok prípadu sa datuje ešte do roku 2014. Rakúsko vystupujúce proti atómovej energii sa po neúspechu na Všeobecnom súde Európskej únie obrátilo na Súdny dvor EÚ, ani tam však nepochodilo. Súdny dvor EÚ rozhodol, že právne predpisy EÚ v oblasti životného prostredia automaticky nezakazujú vládam vyplácať dotácie na výstavbu jadrových elektrární.

„Členský štát môže slobodne určiť podmienky využívania svojich energetických zdrojov, vykonať svoju voľbu medzi rôznymi energetickými zdrojmi a zvoliť si všeobecnú štruktúru svojho zásobovania energiou bez toho, aby vylúčil, že by sa táto voľba mohla týkať jadrovej energie,“ uvádza sa v rozsudku.

Londýn chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, tzn. výrazné zníženie emisií skleníkových plynov práve pomocou jadrovej energie. Rakúsko dlhodobo bojuje proti jadrovej energii, čo podporilo aj referendum v roku 1978 o odmietnutí atómovej energie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.