Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zamestnavatelia energia kríza energetika opatrenia riesenia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. novembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Stredoeurópski zamestnávatelia vyzývajú na urýchlené prijatie riešení v súvislosti s energetickou krízou

Stredoeurópski zamestnávatelia vyzývajú na urýchlené prijatie systémových riešení v súvislosti s aktuálnou energetickou krízou. Tie by mali ochrániť európsky priemysel a minimalizovať negatívne dopady na jednotlivé podniky.

Uvádza sa to v spoločnom stanovisku Republikovej únie zamestnávateľov, ako aj zástupcov partnerských priemyselných a zamestnávateľských federácií z Rakúska, Česka, Maďarska, Chorvátska a Slovinska.

Zavedenie opatrenia

Zamestnávatelia trvajú na tom, aby Európska komisia navrhla, a čo najskôr zaviedla, celoeurópske opatrenie zamerané na decoupling, teda oddelenie cien elektrickej energie a plynu.

Ich druhou požiadavkou je zavedenie schémy štátnej pomoci na kompenzáciu zvýšených nákladov za energie na vnútroštátnej úrovni v súlade s nedávno revidovanými pravidlami štátnej pomoci dočasného krízového rámca.

Priemysel považuje za kľúčové aj to, aby Európska únia a vlády jednotlivých členských štátov zabezpečili dostatočnú úroveň ochrany sektorov vystavených tzv. riziku carbon leakage, teda odchodu priemyslu a investícií to tretích krajín s odlišnými environmentálnymi pravidlami, prostredníctvom adekvátneho objemu bezodplatne prideľovaných kvót v rámci európskeho systému obchodovania s emisiami.

Bezpečnosť dodávok

Na druhej strane by sa podľa zamestnávateľov nemalo znižovať ani bezodplatné prideľovanie kvót s cieľom získať zdroje na financovanie plánov členských štátov v oblasti programu RePowerEU alebo z dôvodu súčasnej výnimočnej situácie v oblasti výroby.

Požadujú aj urýchlené schvaľovanie projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetických sietí a rozšírenie zoznamu tak, aby zahŕňal všetky projekty, ktoré prispievajú k bezpečnosti dodávok energií.

Ku kľúčovým požiadavkám zamestnávateľského sektora patrí aj úprava a nepriama kompenzácia nákladov na CO2 vzhľadom na zvýšené riziká v dôsledku extrémnych cien energií.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.