Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Straty vývozcov ropy z Blízkeho východu môžu tento rok presiahnuť 500 mld. USD

Ešte v októbrovej prognóze MMF uvádzal, že ropu vyvážajúce krajiny Blízkeho východu stratia v roku 2015 na príjmoch v dôsledku nízkych cien komodity v porovnaní s rokom 2014 okolo 360 miliárd USD. Po výraznejšom prepade cien koncom roka bola však táto hodnota o 30 miliárd USD vyššia. Zatiaľ čo v polovici roka 2014 dosahovali ceny ropy okolo 115 USD za barel (159 litrov), v januári tohto roka dosiahli len okolo 30 USD/barel.

Dnes MMF uviedol, že pokles príjmov z vývozu ropy bude tento rok ešte vyšší a dosiahne viac než 500 miliárd USD. Fond odhaduje, že oproti porovnávanému roku 2014 budú príjmy nižšie zhruba o 490 až 540 miliárd USD.

Riaditeľ MMF pre Blízky východ a strednú Áziu Masúd Ahmed povedal, že tieto straty sa premietajú do obrovského rozpočtového deficitu a spomaľovania rastu. Ide najmä o štáty ako Saudská Arábia, kde je chod krajiny vysoko závislý od príjmov z ropy.

MMF v správe uvádza, že ekonomický rast v šiestich krajinách Blízkeho východu (Saudská Arábia, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Omán a Spojené arabské emiráty) sa tento rok spomalí na 1,8 % z 3,3 % v roku 2015. Najväčšia z ekonomík, Saudská Arábia, by mala dosiahnuť hospodársky rast len tesne nad 2 %.

Fond preto vyzýva dotknuté krajiny na urýchlenie reforiem, ktoré umožnia znížiť verejné výdavky na sociálne programy. Väčšina z krajín už urobila v tomto smere prvé kroky a obmedzila niektoré výhody, znížila dotácie či zvýšila dane a ceny energií.

„Ceny ropy by sa časom mali v porovnaní so súčasnou situáciou zvýšiť, no na úrovni z rokov 2013 a 2014 ich ešte dlho neuvidíme. Mnohé z krajín Blízkeho východu musia preto zoškrtať svoje výdavky a snažiť sa získať príjmy do rozpočtu z iných zdrojov než z ropy,“ povedal Achmed pre AP.

MMF zároveň varuje, že v tomto regióne len v krajinách vyvážajúcich ropu by do roku 2020 malo na trh práce nastúpiť 10 miliónov mladých ľudí. Pri súčasnom vývoji situácie si však asi 3 milióny z nich prácu nenájdu. Pritom práve frustrácia mladých bola hlavným spúšťačom série povstaní v arabských krajinách v roku 2011 známych ako Arabská jar.

(1 EUR = 1,1263 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.