Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetické podniky energia peniaze kriza
Foto: ilustračné, GettyImages
10. januára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Štát podľa ministerstva na malé podniky nezabudol, už čoskoro budú môcť na energie žiadať o ďalšie kompenzácie

Štát v boji s drahými energiami nezabudol ani na zraniteľných odberateľov energií mimo domácností. Tvrdí to Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré upozorňuje malé podniky a organizácie s ročnou spotrebou nepresahujúcou 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne, na pripravovanú výzvu, ktorá bude zverejnená v krátkej dobe.

Ide o pokračovanie pomoci Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už v priebehu decembra 2022,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík.

Finančné kompenzácie

Rezort hospodárstva opakovane zdôraznil, že o uvedenú pomoc na drahé energie môžu požiadať taktiež samosprávy. O kompenzácie vysokých cien energií môžu požiadať všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje, že určuje pre zraniteľných odberateľov regulované ceny elektriny a plynu. Poskytovanie akýchkoľvek finančných kompenzácií nie je v jeho zákonnej kompetencii.

Tie sú súčasťou prijatých mimoriadnych opatrení vlády SR. Odporúčame obrátiť sa na ministerstvo hospodárstva, ktoré avizovalo podporné schémy pre odberateľov mimo domácností na kompenzáciu zvýšených nákladov na energie,“ konštatoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Plány na riešenie situácie

Odberateľom, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne a ceny im určuje regulačný úrad, už posielajú dodávatelia energií niekoľkonásobné vyššie zálohové platby.

Okrem iných na to upozornil aj predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský, ktorý plánuje situáciu so zainteresovanými čo najrýchlejšie riešiť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.