Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro centy - mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Nico Kaiser (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Štát dal zelenú zdraženiu plynu pre domácnosti

Pondelok – 30.08.2010

Slovensko:

Kapacita zásobníkov zemného plynu na Slovensku sa do troch rokov rozšíri o 200 mil. kubických metrov. Momentálne sa dá skladovať v geologických formáciách v juhozápadnej časti krajiny  2,77 mld. m3 plynu. Pre potreby hospodárstva sa za normálnych okolností využíva kapacita zhruba 1,5 mld. m3. Slovensko využíva tiež jeden zásobník na území Českej republiky, v Dolných Bojanovciach s kapacitou 0,57 mld. m3.  (viac informácií)

Európska únia:

Európska komisia (EK) doteraz obdržala 19 akčných plánov pre využívanie obnoviteľných zdrojov od členských štátov EÚ. V prípade, že zostávajúcich osem krajín si v krátkom čase nesplní svoje záväzky, EÚ plánuje voči nim podniknúť právne kroky v zmysle platnej legislatívy.

Vysoké štátne dotácie v solárnom priemysle v Česku pravdepodobne spôsobia v budúcom roku zvýšenie ceny za elektriny o 22 %. Lukratívnosť fotovoltaického biznisu spôsobila v Českej republike veľký záujem o podnikanie v tejto oblasti. Energetický regulačný úrad (ERÚ) eviduje takmer 10 tis. licencií na výrobu elektriny zo slnka. (viac informácií)

V Bulharsku pribudne veterný park s inštalovaným výkonom 180 MW. Postaví ho nemecko-bulharská firma SRS-Bulgaria a spustí sa do prevádzky v roku 2011. (viac informácií)

Svet:

Kazachstan začiatkom budúceho roka pravdepodobne zdvojnásobí vývozné clo na ropu. Dosiahne tak hodnotu 40 amerických dolárov za tonu. Krajina je najväčším producentom ropy v Strednej Ázii. 

Nórsko a jeho bohaté vodné zdroje môžu podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) prispieť k rozvoju OZE v Európe. IEA nNavrhuje vybudovanie elektrických prepojení medzi škandinávskou krajinou a ostatnými krajinami Európy. Vytvorila by sa tak záloha na krytie výchyliek vo výkone ostatných nepredikovateľných zdrojov. Záujem o podmorské prepojenie s Nórskom už oficiálne prejavila Veľká Británia. (viac informácií)

Utorok – 31.08.2010

Slovensko:

Cena za elektrinu sa podľa predstaviteľov Združenia dodávateľov elektriny (ZDE) v roku 2011 nezvýši. Podľa Martina Ondka zo spoločnosti Magna E.A. je dokonca pravdepodobné, že cena vplyvom konkurencie mierne klesne. (viac informácií)

Európska únia:

Európsku úniu (EÚ) znepokojuje navrhovaná dohoda medzi Ruskom a Poľskom o dodávkach zemného plynu cez plynovod Jamal. Problémom sú podmienky zmluvy, ktoré nevyhovujú pravidlám jednotného európskeho trhu s energiou. Poľsko by si podpisom zmluvy zabezpečilo 10 mld. kubických metrov ročne. (viac informácií)

Nemecko je proti výstavbe LNG terminálu v Poľsku. Berlín sa obáva najmä environmentálnych následkov pre Štetínsky záliv, ktorý leží na území oboch krajín. Jedným z dôvodov nemeckej kritiky však môže byť aj vznik konkurencie pre plynovod Severný tok. Ten by mal dodávať zemný plyn aj pre Poľsko. (viac informácií)

V Slovinsku sa spustila do prevádzky bionaftová elektráreň s výkonom takmer 1 MW. Palivom elektrárne je odpadový rastlinný olej, ktorý sa dováža z Rakúska. Okrem elektrickej energie vyrába aj teplo. (viac informácií)

Nemecké jadrové elektrárne pravdepodobne ostanú v prevádzke až do roku 2036. Podľa Angely Merkelovej je plánovanie vyradenie v roku 2021 nereálne, pokiaľ chce krajina dodržať svoje environmentálne ciele. K rovnakému záveru prišla aj expertná analýza, ktorú si dala vypracovať nemecká vláda. (viac informácií)

Svet:

Ruský štátny koncern Rosnefť chce kúpiť podiely v štyroch rafinériách v Nemecku. Dohoda sa očakáva koncom septembra resp. začiatkom októbra. Išlo by o najväčšiu investíciu ruskej energetickej spoločnosti v západnej Európe. Väčšinový podiel spoločnosti Rosnefť vlastní ruská vláda. (viac informácií)

Royal Dutch Shell otvorí nový ropovod v Nigérii. Ropovodné potrubie v dĺžke 97 km má slúžiť na prepravu 600 tis. barelov ropy za deň. (viac informácií)

Nemecká firma RWE sa spolu s domácim investorom v Turecku podieľa na výstavbe elektrárne s inštalovaným výkonom 775 MW. Bude spaľovať v kombinovanom cykle zemný plyn. Spustenie do prevádzky sa očakáva v roku 2012 (viac informácií)

V Bielorusku pribudne do roku 2016 nová tepelná elektráreň s inštalovaným výkonom 920 MW. Dohodli sa na tom poľský dodávateľ Kulczyk Holdings a bieloruská spoločnosť Grodnoenergo. Hodnota investície sa odhaduje na 1,5 mld. poľských zlotých. (viac informácií)

Nemecko pomôže Ukrajine v reštrukturalizácii trhu so zemným plynom. K dohode prišlo v Berlíne na stretnutí nemeckej kancelársky Angely Merkelovej s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom. (viac informácií)

Streda – 01.09.2010

Slovensko:

Spotový trh s elektrickou energiou medzi Slovenskou a Českou republikou existuje už jeden rok. Podľa obchodníkov s elektrinou išlo o pozitívny krok, ktorý zvýšil likviditu slovenského trhu s elektrinou. Na Slovensku je organizátorom krátkodobého obchodovania Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS).  (viac informácií)

Európska únia:

Finančná skupina J&T zvyšuje svoj vplyv v českej petrochemickej firme Unipetrol. Pred rokom vlastnila 7 % akcií spoločnosti, dnes sa jej vplyv podľa neoficiálnych informácií odhaduje na 10 %. Majoritným vlastníkom českej firmy je poľský gigant PKN Orlen.

Štvrtok – 02.09.2010

Slovensko:

Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) rokovalo o návrhoch na úpravu ceny zemného plynu pre domácnosti a ceny pre výrobu tepla pre domácnosti. Dva zo štyroch návrhov manažmentu SPP odobril aj zástupca štátu, ktorý je majoritným vlastníkom plynárenskej spoločnosti. O tom, či k 1. novembru tohto roku nakoniec príde k zvýšeniu cien rozhodne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). (viac informácií)

Európska únia:

Britský dodávateľ elektrickej energie EDF Energy zvýši od októbra cenu za elektrickú cenu v niektorých oblastiach Veľkej Británie. Opatrenia sa dotknú viac než jedného milióna britských domácností. Ide o prvé zvyšovanie cien za elektrinu na britských ostrovoch od leta 2008. (viac informácií)

Vláda v Českej republike hľadá spôsob ako zabrániť budúcoročnému zvyšovaniu cien za elektrickú energiu o 22 %. Český premiér Petr Nečas na zasadnutí vlády navrhol vyzvať investorov v oblasti fotovoltaického priemyslu, aby sa zriekli časti štátnych dotácií. (viac informácií)

Svet:

Gazprom v prvom kvartáli 2010 medziročne strojnásobil svoj zisk. Čistý zisk energetického giganta v trojmesačnom období predstavoval 324,95 mld. rubľov.

Spoločnosť Facebook stavia gigantické dátové centrum. Chce ho napájať predovšetkým elektrinou z uhlia. Greenpeace apeluje na spoločenskú zodpovednosť firmy a v rámci sociálnej siete organizuje protestnú petíciu za obnoviteľné zdroje. (viac informácií)

Piatok – 03.09.2010

Európska únia:

Vo Francúzsku sa v tomto roku nebude meniť cena za zemný plyn. Najväčší predajca a bývalý štátny monopol GDF Suez počká na analýzu štátneho regulátora o možnostiach pre zmenu vzorca tvorby cien. Mal by zabrániť náhlemu zdražovaniu komodity pre francúzskych zákazníkov. Vo Francúzsku sa v tomto roku menila cena plynu už dvakrát, v apríli a v júli. (viac informácií)

Svet:

Ruský Gazprom podpísal zmluvu s Azerbajdžanom o dodávkach zemného plynu. Na základe dohody so štátnou firmou SOCAR sa v budúcom roku zvýši objem dovážaného azerbajdžanského plynu na 2 mld. m3.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) je svetový ropný trh v súčasnosti dostatočne zásobený. Očakáva sa, že v najbližších desiatich rokov vzrastú najmä dodávky z krajín OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu). Produkcia ropy v ostatných krajinách zaznamená útlm, tvrdí IEA.  (viac informácií)

Turecko a Európska únia (EÚ) budú môcť od októbra 2010 obchodovať s elektrickou energiou. Stane sa tak vďaka vzájomnému prepojeniu inteligentnou sieťou (smart grid), ktorá umožní obojsmerný tok elektriny. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.