Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V rámci projektu Zelená domácnostiam II na jeseň vyhlásia ďalšie štyri kolá
Foto: archív, energia.sk
16. novembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SPP bude aj v roku 2022 naďalej vykonávať výkupcu zelenej elektriny

Na trhu s energiami sme svedkami mimoriadne turbulentnej situácie. Významný nárast cien plynu aj elektriny na trhu viedol v ostatnom období k ukončeniu činnosti niekoľkých dodávateľov energií, vrátane najväčšieho alternatívneho dodávateľa Slovakia Energy. Ministerstvo vývoj a možné dôsledky podrobne sleduje,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

SPP je pripravený naďalej poskytovať služby pre takmer tri tisíc výrobcov zelenej elektriny. „Sme pripravení byť aj v nadchádzajúcom období spoľahlivým a dôveryhodným partnerom výrobcov energií z obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Takto vyrobenú elektrinu dodávame našim zákazníkom a spoločne tak prispievame k udržateľnejšej budúcnosti nás všetkých“, uviedol generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák.

Činnosť výkupcu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla aktuálne vykonáva spoločnosť SPP a to na základe výsledkov aukcie z roku 2019. Podľa platnej legislatívy môže byť výkupca zelenej elektriny vybraný aukciou alebo určený ministerstvom. Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu a doterajšie skúsenosti SPP s činnosťou výkupcu ministerstvo pristúpilo k výberu výkupcu elektriny formou priameho určenia, a to na jeden kalendárny rok.

Naším zámerom je situáciu upokojiť a predísť problémom, ktoré by mohli zneistiť výrobcov elektriny s právom na výkup a prevzatie zodpovednosti za odchýlku. Zároveň chcem ubezpečiť účastníkov trhu, že keď sa situácia upokojí, budeme pripravení pre ďalšie obdobie pristúpiť k výberu výkupcu formou aukcie,“ konštatoval Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.