Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP Brantner recyklacia odpad spracovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. júna 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SPP a Brantner založili spoločný podnik pre cirkulárne zhodnocovanie komunálnych odpadov

SPP a skupina Brantner založili spoločný podnik pre cirkulárne zhodnocovanie komunálnych odpadov. Jeho cieľom je podporiť vyššiu recykláciu odpadov a znížiť mieru skládkovania, ale aj zabezpečiť produkciu biometánu, kompostu a tuhých alternatívnych palív.

Ako ďalej informuje SPP, spoločný podnik s názvom CEBZ, s. r. o. bude budovať, ale aj prevádzkovať centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadov.

Všetky mestá a obce na Slovensku čelia výrazným zmenám v oblasti nakladania s odpadmi. Som rád, že vďaka iniciatíve SPP a Brantner vytvoríme na Slovensku riešenie, ktoré dostane spracovanie odpadu na novú, trvalo udržateľnú úroveň. Z pohľadu odpadov očakávame, že celý systém zvýši mieru recyklácie a zhodnotenia o ďalších 70 % a takto sa zníži množstvo skládkovaného komunálneho odpadu o 70 %,“ uviedol CEO Brantner Green Solutions Slovakia Tibor Papp.

Výroba elektriny a tepla

Ako doplnil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla, jedným z produktov centier energetického a biologického zhodnotenia odpadu je biometán, ktorý môže zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácii energetiky a znižovaní závislosti od fosílnych palív.

Biometán je možné vtlačiť do distribučnej siete a využiť kdekoľvek na Slovensku, napríklad v nových kogeneračných jednotkách vyrábajúcich elektrinu a teplo. „Samozrejme, verím, že biometán využijeme hlavne priamo v miestach jeho výroby,“ zdôraznil.

SPP a Brantner v CEBZ

SPP a Brantner budú mať v CEBZ rovnocenný 50 % podiel. Spoločnosť bude mať dvoch konateľov a šesťčlennú správnu radu, v ktorej bude mať každá zo strán rovnaký počet nominantov. Potenciálne lokality pre budovanie technologických centier CEBZ sú mestá Nové Zámky, Martin, Poprad a región Gemera.

SPP je najväčším slovenským dodávateľom energií. Brantner je od roku 1992 partnerom pre slovenské obce, občanov aj podnikateľov v odpadovom hospodárstve a v sektore komunálnych služieb. Zabezpečujú zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie komunálneho odpadu, odpadu z priemyslu a obchodu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.