Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Spotreba energie vlani v dôsledku pandémie klesla vo všetkých krajinách únie

Spotreba tak bola o 5,8 percenta nižšia v porovnaní s cieľom efektívnej spotreby pre rok 2020. Konečná spotreba energie v EÚ v minulom roku bola na úrovni 907 miliónov ton ropného ekvivalentu, čiže bola o 5,4 percenta nižšia v porovnaní s plánovaným cieľom. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Spotreba energie v EÚ tak klesla na najnižšiu úroveň od roku 1990. Išlo najmä o dôsledok pandémie koronavírusu.

V porovnaní s priemerom za roky 2017 až 2019 sa primárna spotreba energie vlani zmenšila vo všetkých členských štátoch únie. Najvýraznejší pokles nastal v Estónsku, a to o 21,2 percenta. Nasledovali Španielsko (-14,8 %) a Cyprus (-13,4 %). Najmenej výrazne sa primárna spotreba energie znížila v Litve (-0,7 %), Maďarsku (-2,5 %) a Rumunsku (-4,5 %).

Konečná spotreba energií v porovnaní s priemerom za roky 2017 až 2019 vlani tiež klesla vo všetkých členských krajinách EÚ. Najviac sa zmenšila na Malte, a to o 17,4 percenta. Za ňou nasledovali Cyprus (-15,9 %) a Španielsko (-14,2 %). Najmenší pokles konečnej spotreby energií bol v minulom roku v Rumunsku (-0,3 %), Maďarsku (-2,9 %) a Švédsku (-2,9 %).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.