Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie teplo ceny elektrina plyn
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. marca 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spoločnosti sa môžu registrovať k spoločnému nákupu plynu

Spoločnosti sa môžu registrovať k spoločnému nákupu zemného plynu. Spoločný nákup plynu prostredníctvom Energetickej platformy EÚ je iniciatívou Európskej únie, ktorá má prispieť k bezpečným dodávkam zemného plynu za lepšie ceny so zameraním na obdobie najbližších rokov.

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, iniciatíva by podľa Európskej komisie mohla byť prínosom najmä pre vnútrozemské štáty a menšie spoločnosti, ktoré nemajú priamy prístup ku globálnym trhom so zemným plynom.

Ako prvý krok budú môcť všetky plynárenské podniky alebo podniky, ktoré spotrebovávajú plyn, so sídlom v EÚ, agregovať svoj dopyt po plyne cez pripravovanú IT platformu AggregateEU. Poskytovateľom služieb cez AggregateEU je spoločnosť PRISMA vybraná Európskou komisiou.

V druhom kroku budú môcť plynárenské podniky alebo podniky, ktoré spotrebovávajú plyn, so sídlom v EÚ uzavierať zmluvy o nákupe plynu, a to individuálne alebo koordinovane v rámci spolupráce s inými subjektmi, s dodávateľmi alebo producentmi zemného plynu, ktorí prostredníctvom poskytovateľa služby reagovali na agregovaný dopyt. Uzavretie kontraktov na základe agregovaného dopytu danej spoločnosti teda nie je povinné,“ konštatuje slovenské ministerstvo hospodárstva.

V prípade záujmu o participáciu na spoločnom nákupe zemného plynu je potrebné zaregistrovať spoločnosť na platformu AggregateEU, ktorej spustenie je predbežne avizované na polovicu apríla 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.