Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spolocnost nafta slovensko tazba plyn.png
Foto: www.nafta.sk
22. marca 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spoločnosť Nafta chce obnoviť pôvodne zlikvidovaný vrt v Gbeloch na ťažbu plynu

Spoločnosť Nafta plánuje obnoviť v katastri mesta Gbely pôvodne zlikvidovaný vrt na overenie množstva zásob zemného plynu, jeho ťažbu a prípadné využitie na výrobu elektrickej energie. Ak by mal vrt po overení čerpacou skúškou dostatočné zásoby plynu, Nafta by mala záujem v tejto lokalite aj o ďalšie tri vrty s potrebnou infraštruktúrou.

Účelom navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti na lokálnej úrovni v tejto geografickej oblasti Slovenska,“ uvádza spoločnosť v zámere, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Maximálna denná ťažba zemného plynu má dosiahnuť približne 30 000 metrov kubických. Elektrická energia vyrobená v kogeneračných jednotkách bude dodávaná do elektrickej distribučnej sústavy. K tomu bude potrebné vybudovať transformátor a zemnú elektrickú prípojku dĺžky zhruba 1 200 metrov. Nafta plánuje vrt obnoviť ešte v tomto roku, začiatok ťažby plynu predpokladá podľa zverejneného zámeru v roku 2024.

Vrt s hĺbkou 1 500 metrov bol pôvodne zhotovený v roku 2004, čerpacím pokusom bol z neho v priebehu niekoľkých dní vyťažený plyn. Z dôvodu neexistujúcej infraštruktúry v širšom okolí a za vtedajších ekonomicko-energetických možností využitia objavených zásob zemného plynu bol po čerpacej skúške ešte v tom istom roku zlikvidovaný. Jeho ústie bolo zaslepené železnou platňou, terén bol uvedený do pôvodného stavu a následne zalesnený.

Plyn vyťažený na Slovensku momentálne pokrýva len asi jedno percento z ročnej spotreby, ktorá sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.