Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, GettyImages
26. augusta 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Sme rodina chce riešiť problém s vysokými cenami elektriny, plánuje meniť zákon o obchodovaní s emisiami

Poslanec za stranu Sme rodina Jaroslav Karahuta predložil na rokovanie parlamentu novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Tento návrh upravuje percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb emisných kvót, ktoré sú príjmom Environmentálneho fondu a slúžia na financovanie environmentálnej politiky.

Karahuta navrhuje, aby sa výška kompenzácií pre podniky na Slovensku z predaja emisných povoleniek navýšila na 70 percent. Poslanec uviedol, že dôvodom predloženia návrhu zákona sú vysoké ceny elektriny a potreba zabezpečenia kompenzácie slovenskému priemyslu.

Nízka úroveň finančných kompenzácií nákladov uhlíka podľa poslanca ohrozuje proces elektrifikácie priemyslu. Vysoké ceny elektrickej energie sú prekážkou procesu a cenu elektriny zvyšuje vysoká cena emisných povoleniek.

„Pokiaľ bude pretrvávať nízka miera kompenzačných platieb, priemyselná výroba na Slovensku nebude ďalej efektívna a ani elektrifikovaná,“ konštatoval Karahuta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.