Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie elektrina ceny chudoba inflácia
Foto: ilustračné, GettyImages
26. augusta 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Sme rodina chce riešiť problém s vysokými cenami elektriny, plánuje meniť zákon o obchodovaní s emisiami

Poslanec za stranu Sme rodina Jaroslav Karahuta predložil na rokovanie parlamentu novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Tento návrh upravuje percentuálnu výšku použiteľného výnosu z dražieb emisných kvót, ktoré sú príjmom Environmentálneho fondu a slúžia na financovanie environmentálnej politiky.

Karahuta navrhuje, aby sa výška kompenzácií pre podniky na Slovensku z predaja emisných povoleniek navýšila na 70 percent. Poslanec uviedol, že dôvodom predloženia návrhu zákona sú vysoké ceny elektriny a potreba zabezpečenia kompenzácie slovenskému priemyslu.

Nízka úroveň finančných kompenzácií nákladov uhlíka podľa poslanca ohrozuje proces elektrifikácie priemyslu. Vysoké ceny elektrickej energie sú prekážkou procesu a cenu elektriny zvyšuje vysoká cena emisných povoleniek.

„Pokiaľ bude pretrvávať nízka miera kompenzačných platieb, priemyselná výroba na Slovensku nebude ďalej efektívna a ani elektrifikovaná,“ konštatoval Karahuta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.